top of page

0 800 505 501

527

безкоштовно та анонімно щодня з 8:00–20:00

0 800 505 501

527

безкоштовно та анонімно щодня з 8:00–20:00

безкоштовно та анонімно

щодня з 8:00–20:00

безкоштовно та анонімно щодня з 8:00–20:00

НАЦIОНАЛЬНА ГАРЯЧА ЛIНIЯ З ПРОТИДІЇ ТОРГІВЛІ ЛЮДЬМИ ТА КОНСУЛЬТУВАННЯ МІГРАНТІВ

НАЦIОНАЛЬНА ГАРЯЧА ЛIНIЯ З КОНСУЛЬТУВАННЯ МIГРАНТIВ ТА ПРОТИДIЇ ТОРГIВЛI ЛЮДЬМИ

ПРАВИЛА В'ЇЗДУ ДО ІНШИХ КРАЇН ПІД ЧАС ВІЙНИ

Болгарія

Правила в’їзду до країни

Обмеження на в’їзд у зв’язку з коронавірусом

Обмеження на в’їзд до Республіки Болгарія відсутні.

 

Перетин кордону без закордонного паспорта

В’їзд осіб, які рятуються від війни в Україні, дозволено тим, хто вперше в’їжджає в Болгарію і:

  • має паспорт старого формату без біометричних даних;

  • має ID-картку або внутрішній паспорт-книжку;

  • має водійське посвідчення;

  • має свідоцтво про народження – для дітей до 14 років;

  • не має жодного з цих документів, але має інші офіційні документи, що підтвержують особу – наприклад: посвідчення, перепустки, дипломи, членські квитки, банківські картки, трудові книжки, документи на майно тощо;

  • не має абсолютно жодних документів – у винятку і після перевірки співробітниками прикордонної поліції.

    Зверніть увагу, що попередньо потрібно проконсультуватись з Державною прикордонною службою України про можливість виїжджати без дійсного закордонного паспорту. Інформацію можна ожержати за номером 15-98 (з укр. телефонів безкоштовно)

 

Перетин кордону з домашніми тваринами

Через надзвичайну ситуацію в Україні Болгарське агентство з безпечності харчових продуктів (БАБХ) спростило правила переміщення на територію Європейського Союзу (ЄС) через Республіку Болгарія домашніх тварин в супроводі їх власників (громадян ЄС, України та інших країн за межами ЄС) з некомерційною метою.

Відповідно до вимог Регламенту, встановлено правила переміщення з некомерційною метою до країн ЄС та за межі ЄС домашніх тварин:
– ідентифікований (мікрочіп);
– у супроводі паспорта;
– супроводжується довідкою про стан здоров’я, виданою ветеринарними органами України;
– вакциновані проти сказу;
– наявність тесту на титр антитіл проти сказу. Дослідження повинно бути проведено на зразку, взятому уповноваженим ветеринарним лікарем не менше ніж за 30 днів після дати вакцинації проти сказу і не менше ніж за три місяці до дати переміщення. Тест повинен виміряти рівень нейтралізуючих антитіл до вірусу сказу в сироватці крові, що дорівнює або перевищує 0,5 МО/мл;
– оброблені проти Echinococcus multilocularis, проведені не більше ніж за 120 годин і не менше ніж за 24 години до часу планового в’їзду в Болгарію.

Спрощена процедура дозволяє власнику тварини, яка не відповідає одній або кільком умовам, перевезти її попередньо повідомивши про в’їзд на територію Республіки Болгарія або іншої держави-члена в пункти перетину кордону.

У разі перебування тварин на території Болгарії вони будуть поміщені під ізоляцію та офіційний контроль до тих пір, поки не будуть виконані вищевказані вимоги Регламенту.

У разі транзиту через територію країни Болгарське агентство з безпечності харчових продуктів видасть дозвіл на перетин кордону. У документі буде зазначено вимогу (або вимоги), яким тварина не відповідає, щоб повідомити державу-член про місце кінцевого призначення.

Громадяни України мають право на безвізовий в’їзд до Республіки Болгарія та проживання в цій країні до 90 днів протягом 180-денного проміжку часу.

Термін може бути подовжено з гуманітарних причин, пов’язаних із надзвичайними обставинами, згідно зі ст. 27, ч. 2 Закону про іноземців у Республіці Болгарія. Порядок, за яким громадяни України можуть скористатися правом на додаткове перебування на території Республіки Болгарія, визначено в Положенні про виконання закону про іноземців у Республіці Болгарія (ПВЗШРБ).

Громадяни України, які бажають продовжити безвізове перебування в Республіці Болгарія, можуть подавати заяву до Міграційної служби Міністерства внутрішніх справ до закінчення терміну безвізового перебування. Форму вони отримують на місці або можуть заповнити її заздалегідь, завантаживши з сайту Міграційної служби МВС Республіки Болгарії (згідно з додатком №2 до ст. 11 ч. 3 ПВЗШРБ).

Громадяни України болгарського походження можуть отримати дозвіл на довгострокове або постійне проживання в Болгарії, якщо вони уклали трудовий договір із болгарським роботодавцем терміном на 6 (шість) місяців. Громадяни України, які бажають отримати міжнародний захист (статус біженця чи гуманітарний статус), можуть звернутися до відділення Державної міграційної служби у справах біженців при Раді Міністрів; до реєстраційно-приймального центру в місті Софія за адресою: ж/к Овча Купель, 2, вул. Монтевідео, 21; до органів міграційної служби МВС, а також до міграційних відділів, секторів і груп МВС та органів головного управління Прикордонної поліції МВС.

Щоб отримати додаткову інформацію, громадяни України можуть відвідати міграційну службу Міністерства внутрішніх справ за адресою: Софія, бул. Княгиня Марія Луїза, 48. Ті, хто перебуває за межами Софії, можуть відвідати відповідний міграційний сектор або групу Регіонального управління Міністерства внутрішніх справ за місцем проживання.

Міжнародний захист

ТИМЧАСОВИЙ ЗАХИСТ В БОЛГАРІЇ ПРОДОВЖЕНО ДО 30 КВІТНЯ 2024 РОКУ!

Тимчасовий захист може бути надано особам, котрі відповідають таким критеріям:

  • громадяни України, які проживали в Україні до 24 лютого 2022 року, та члени їхніх сімей;

  • громадяни інших країн та особи без громадянства, які скористалися своїм правом на міжнародний захист або інший еквівалентний вид національного захисту в Україні до 24 лютого 2022 року, і члени їхніх сімей;

  • особи з іноземним громадянством або без громадянства, які залишили територію України внаслідок бойових дій, в’їхали на територію Республіки Болгарія та залишилися на ній, якщо вони до 31 березня 2022 року прямо вказали, що хочуть користуватися статусом тимчасового захисту.

 

Через надзвичайну ситуацію в’їхати на територію Республіки Болгарія можна за будь-яким документом. Перетинати кордон дозволено навіть за відсутності документів, але тільки після перевірки співробітниками прикордонної поліції.

Люди, які виїхали з України, рятуючись від війни, автоматично отримують тимчасовий захист терміном на рік. Після закінчення цього періоду термін може бути подовжено.

Тимчасовий захист надає вам:

  • право на перебування в Болгарії;

  • реєстраційну картку;

  • право на возз’єднання з родиною;

  • право на працю та професійну підготовку;

  • право на освіту для дітей шкільного віку та право на доступ до дитячого садка для дітей віком до 6 років;

  • право на відповідне житло;

  • право на соціальну допомогу;

  • право на медичну допомогу в надзвичайних ситуаціях.

 

Люди, що належать до вразливих груп (діти до 18 років, вагітні жінки, батьки, які самостійно виховують неповнолітніх дітей, літні люди та люди з інвалідністю, серйозними проблемами зі здоров’ям, психічними розладами, жертви торгівлі людьми або особи, котрі зазнали катувань, зґвалтування чи інших тяжких форм насильства) мають право на повне медичне обслуговування, як і громадяни Болгарії.


Для того, щоб одержати тимчасовий захист в Болгарії, вам потрібно звернутись до відділів реєстрації тимчасового захисту. Перелік усіх відділів є за посиланням https://ukraine.gov.bg/ua/issuance-of-temporary-protection/
 

Більше інформації за посиланням.

Як можна подати заяву на притулок в Болгарії?

  • У державних органах. Висловити бажання отримати міжнародний захист можна в будь-якому державному органі Болгарії. Державний орган зобов’язаний прийняти вашу заяву й надіслати її на розгляд до Державного агентства у справах біженців.

  • У поліції. Заявити про бажання отримати захист можна й через прикордонну поліцію. Якщо вас затримала прикордонна поліція або Національна поліція, важливо негайно подати заяву про міжнародний захист. Якщо ви цього не зробите, болгарська влада розглядатиме вас як нелегального мігранта та помістить у центр імміграційного утримання (SCTAF).

  • У центрах імміграційного утримання (SCTAF). Є два таких центри: у селі Бусманці та місті Любимець. В обох ви зможете подати заяву на міжнародний захист, а також отримати безкоштовну юридичну допомогу від Болгарського гельсінського комітету. Зауважте, що спочатку вас помістять на 10-денний карантин для профілактики COVID-19. Вас можуть утримувати в цих центрах до 30 днів з метою первинної ідентифікації або до 6 місяців з метою повернення. Ви маєте право оскаржити рішення про затримання, а також наказ про повернення.

 

Якщо ви подаєте заяву про міжнародний захист відповідно до закону, через 6 робочих (8 календарних) днів вас відпустять у відкритий центр Державного агентства у справах біженців. Зверніть увагу, що цей період починається після звільнення з карантину.

Через Державне агентство у справах біженців. Ви також можете подати заяву про міжнародний захист, звернувшись безпосередньо до Державного агентства у справах біженців.

З моменту, коли ви попросите про міжнародний захист, ви вважатиметеся шукачем притулку. Вас не можна вивезти (депортувати) до країни походження, за винятком дуже обмежених обставин, пов’язаних із національною безпекою.

Отримайте додаткову інформацію про те, як подати заяву на міжнародний захист, за посиланням.

Працевлаштування

Українці, яким надали статус тимчасового захисту, мають право на працевлаштування. Щоб влаштуватися на роботу за спрощеною процедурою, вам знадобиться:

  • Документ, що посвідчує особу / картка тимчасового захисту. Перед початком будь-якої роботи у вас обов’язково мають перевірити цей документ, проте зауважте, що віддавати його нікому не можна. Оригінал документа, що посвідчує особу, або картки тимчасового захисту має зберігатися у вас, роботодавець же може долучити до вашої особової справи нотаріально засвідчену копію.

  • Професійна ліцензія. Якщо це ваше перше місце роботи, то роботодавець власним коштом має оформити вам трудову книжку протягом 5 днів після поданої вами декларації.

  • Документ медичного огляду (видається лікарем; може стягуватися плата).

  • Довідка про несудимість (зазвичай цей документ не є обов’язковим, проте для деяких посад його вимагає закон).

  • Документ про стажування (якщо потрібно для конкретної професії).

  • Документ про закінчену освіту (диплом, кваліфікаційний чи інший сертифікат, якщо він є умовою для посади). Деякі документи мають бути визнані болгарськими установами. Більше інформації можна знайти тут: https://ukraine.gov.bg/education/

 

Оформивши вас за спрощеною процедурою, роботодавець зобов’язаний повідомити Головну інспекцію праці протягом 7 днів з моменту початку вашої роботи.

Іноземці з країн, котрі не належать до ЄС, мають право працювати на території Республіки Болгарія, якщо:

  • вони оформлені роботодавцем відповідно до внутрішнього законодавства;

  • мають на певний термін контракт з іноземним роботодавцем у рамках надання послуг на території Республіки Болгарія;

  • бажають бути самозайнятими.

 

Іноземці з країн, які не належать до ЄС, мають право на роботу в Республіці Болгарія лише після отримання дозволу на роботу Дозвіл на роботу можуть отримати лише особи, котрі володіють спеціальними навичками та знаннями, за умови, що на національному ринку праці знайти відповідних спеціалістів не можливо. Дозвіл на роботу видається лише на запит роботодавця — фізичної або юридичної особи, зареєстрованої відповідно до болгарського законодавства, або сторони міжнародного договору як іноземної фізичної чи юридичної особи.

Дозвіл на роботу

  • Дозвіл на роботу є офіційним особистим документом, і володіння ним дає особі право на роботу в Республіці Болгарія на заздалегідь визначений період, на посаді, обумовленій роботодавцем — зареєстрованою згідно з болгарським законодавством фізичною або юридичною особою, котра подала запит на видачу цього дозволу.

  • Дозвіл на роботу видається на термін до одного року з можливістю продовження до трьох років  можливістю продовження для осіб, що обіймають керівні посади.

  • Дозвіл на роботу є підставою для видачі відповідними органами дозволу на в’їзд і дозволу на проживання на той самий термін.

Допомога

Більше про пошук житла за посиланням: https://ukraine.gov.bg/ua/find-accomodation/

Болгарія не надає пільгових транспортних послуг для громадян України. 

Первинна медична допомога надається безкоштовно. Решта послуг (стаціонарне лікування, операції тощо) — платні.

Більше інформації про медичні заклади, де ви можете одержати медичну допомогу, доступна за посиланням https://ukraine.gov.bg/ua/get-medical-help/

Українці, що шукають або отримують міжнародний чи тимчасовий захист, можуть подати заяву щодо запису дітей до садка або школи в регіональних управліннях освіти. Залежно від віку, закінченого класу, місця розташування та бажання батьків, дітей дошкільного віку та школярів спрямують до конкретного навчального закладу. Цю підготовчу роботу намагаються завершити якомога швидше, щоб діти-біженці змогли приєднатися до навчання, як тільки отримають офіційний легальний статус у Болгарії.

Заповнюючи заявку, батьки мають зазначити рідну мову дитини, вказати, чи володіє вона болгарською або іншими європейськими мовами, де і який клас закінчила у своїй країні. Консультації можна отримати на гарячій лінії Міністерства освіти і науки за телефоном: 0800 16 111.

Зразки заповнення документів, а також іншу інформацію про освіту ви знайдете за посиланням: https://ukraine.gov.bg/ua/education/

Інтеграція

В Болгарії офіційна мова — болгарська. Рекомендуємо знати її, щоб легше інтегруватися в суспільство. Ви можете обрати один із поширених способів вивчення мови.

  • Індивідуальні заняття з репетитором. Викладач складає навчальну програму залежно від потреб та цілей конкретного студента. Такий формат підходить для будь-якої мети навчання.

  • Мовні курси. Вивчення мови у групах до 10 осіб із кваліфікованим викладачем. Курси мають затверджену програму та розраховані на певний проміжок часу. Заняття організовуються при спеціальних центрах вивчення іноземних мов, а також онлайн. Такий вид навчання орієнтований передусім на розвиток комунікативних навичок.

  • Онлайн-курси без участі викладача. Такі курси є готовим записом циклу уроків. Уроки тематично пов’язані і розташовані в порядку зростання складності.

  • Самовчителі — комплексний матеріал, що включає підручник, книгу із завданнями, аудіозаписи, словники тощо. Самовчитель розрахований переважно на осіб, які опановують мову з нуля.

  • Навчальні сайти, онлайн-платформи, мобільні застосунки. Можуть містити як теоретичний, так і практичний матеріал, яскраві ілюстрації, відеоуроки, подкасти, фрагменти фільмів. Онлайн-сервіси пропонують цікаві інтерактивні ігри та вікторини для тестування й закріплення знань.

  • Безпосереднє спілкування з носіями мови через Skype та інші сервіси, читання літератури в оригіналі, перегляд фільмів та прослуховування новин. Усе це забезпечує тісний контакт із мовним середовищем.

  • Опрацювання граматик, довідників, словників та постійна самоперевірка за допомогою онлайн-тестів. У цьому методі існує ризик неправильно зрозуміти чи погано засвоїти матеріал.

 

Корисні ресурси:

  • УВКБ ООН: підручники болгарської мови для людей, які виїхали з України, рятуючись від війни; рівні A1, A2 та B1; включно з аудіофайлами: посилання.

  • Карітас Софія: інтерактивні матеріали для вивчення болгарської мови: посилання.

Болгарські звичаї сягають давнини і тісно пов’язані з історією країни та особливим вираженням східного православ’я.

Обряди Кукері найчастіше проводяться напередодні Нового року та на Масляну. Їх виконують лише чоловіки, які носять спеціальні маски та костюми, і кожен учасник самостійно шиє костюм для цієї нагоди. Вважається, що ритуальні танці відганяють злих духів і демонів.

Ладуване — ще один яскравий ритуал. Напередодні Нового року дівчата ворожать: звертаються до Лади, богині кохання та сімейного життя, розпитуючи її про своїх суджених і майбутню родину.

Лазаруване — ритуал, пов’язаний із приходом весни. Його проводять на Лазаря, за вісім днів до Великодня. Дата святкування різна, але завжди в суботу перед Вербною неділею. Цього дня збирають вербові гілки, якими наступного дня прикрашатимуть двері будинків. Молоді дівчата («лазарки») святково вбираються, прикрашаючи одяг квітами та стрічками, і ходять від хати до хати, даруючи благословення на міцне здоров’я та багаті врожаї й отримуючи маленькі подарунки, а потім зустрічаються біля річки й пускають вінки на воду.

Мабуть, найприкметнішою з традицій Болгарії є мартениця — амулет із білих та червоних ниток, який символізує весняне оновлення. Болгари плетуть мартениці на початку березня, чіпляють їх до свого одягу й дарують одне одному, бажаючи вдалих урожаїв, здоров’я і захисту від злих сил.

Подорожуючи країною, ви познайомитеся з різними ритуалами та звичаями, багато з яких характерні лише для певних регіонів Болгарії.

Болгари збагачували свою культуру протягом тисячоліть, зберігають і продовжують розвивати її сьогодні. Країна має чимало підстав пишатися своєю літературою, образотворчим мистецтвом, музикою та архітектурою. У багатому культурному календарі Болгарії ви знайдете національні й міжнародні фестивалі, зустрічі, виставки й концерти — на будь-який смак, для будь-якого віку.

Корисні контакти  
1. Екстрені служби  

Диспетчерська система екстреної допомоги в усіх країнах Європейського Союзу

2. Гарячі лінії (допомога, консультації)

МОМ Болгарія

+359 (2) 93 94 774

вул. «Цар Асен», 77, Софія 1463

Гаряча лінія медичної допомоги та охорони здоров'я

Державне агентство у справах біженців при Раді Міністрів

+359 876 388 427

+359 876 388 437

sar@saref.government.bg

114-B Maria Luiza Blvd., Serdika District, 1233 Sofia

Національне бюро правової допомоги

Національне агентство зайнятості

980 87 19

az@az.government.bg

3 bul. Kniaz Aleksandar Dondukov, 1000 Sofia Center, Sofia

Телефони гарячих ліній психологічної допомоги

0893 631 573 (Бургас)

0800 16 793 (Пловдив)

0882 247 454 (Велико Тирново)

0877 566 696 (Варна)

0877 183 133 (Софія)

042 210 089 (Стара Загора)

Посольство України в Болгарії

+359 2 818 68 28

emb_bg@mfa.gov.ua

consul_bg@mfa.gov.ua

http://bulgaria.mfa.gov.ua/ua

вул. «Боряна», 29, ЖК «Овча Купел», Софія 1618

3. Державні служби  

Знайдіть контакти державних відомств та агенцій Болгарії, зокрема адреси, вебсайти, електронну пошту, номери телефонів тощо, за посиланням:

Корисні контакти 
Екстрені служби  

Диспетчерська система екстреної допомоги в усіх країнах Європейського Союзу

Ця телефонна лінія діє за єдиним безплатним номером і координує дії поліції, пожежної охорони, швидкої медичної допомоги, рятувальників та інших спеціальних служб. 

Гарячі лінії (допомога, консультації)

МОМ Болгарія

+359 (2) 93 94 774

вул. «Цар Асен», 77, Софія 1463

Гаряча лінія медичної допомоги та охорони здоров'я

Графік роботи: щодня з 8:00 до 20:00

Державне агентство у справах біженців при Раді Міністрів

+359 876 388 427

+359 876 388 437

sar@saref.government.bg

114-B Maria Luiza Blvd., Serdika District, 1233 Sofia

Національне бюро правової допомоги

Графік роботи: щодня з 9:00 до 17:00

Національне агентство зайнятості

980 87 19

az@az.government.bg

3 bul. Kniaz Aleksandar Dondukov, 1000 Sofia Center, Sofia

Телефони гарячих ліній психологічної допомоги

0893 631 573 (Бургас)

0800 16 793 (Пловдив)

0882 247 454 (Велико Тирново)

0877 566 696 (Варна)

0877 183 133 (Софія)

042 210 089 (Стара Загора)

Посольство України в Болгарії

Графік роботи консульського відділу: щодня з 9:00 до 21:00

Цілодобова гаряча лінія: +359 878 015 102

+359 2 818 68 28

emb_bg@mfa.gov.ua

consul_bg@mfa.gov.ua

http://bulgaria.mfa.gov.ua/ua

вул. «Боряна», 29, ЖК «Овча Купел», Софія 1618

Болгарія
Державні служби

Знайдіть контакти державних відомств та агенцій Болгарії

Зокрема адреси, вебсайти, електронну пошту, номери телефонів тощо, за посиланням:

Залишились запитання?

bottom of page