top of page

0 800 505 501

527

безкоштовно та анонімно щодня з 8:00–20:00

0 800 505 501

527

безкоштовно та анонімно щодня з 8:00–20:00

безкоштовно та анонімно

щодня з 8:00–20:00

безкоштовно та анонімно щодня з 8:00–20:00

НАЦIОНАЛЬНА ГАРЯЧА ЛIНIЯ З ПРОТИДІЇ ТОРГІВЛІ ЛЮДЬМИ ТА КОНСУЛЬТУВАННЯ МІГРАНТІВ

НАЦIОНАЛЬНА ГАРЯЧА ЛIНIЯ З КОНСУЛЬТУВАННЯ МIГРАНТIВ ТА ПРОТИДIЇ ТОРГIВЛI ЛЮДЬМИ

ПРАВИЛА В'ЇЗДУ ДО ІНШИХ КРАЇН ПІД ЧАС ВІЙНИ

Хорватія

Правила в’їзду до країни

Які обмеження на в’їзд у зв’язку з COVID-19

Громадяни України — шукачі тимчасового захисту наразі мають право на в’їзд до Хорватії без сертифіката вакцинації.

Водночас для в’їзду з туристичною метою радимо мати сертифікат вакцинації чи негативний результат тесту (тест на антиген чи ПЛР, який дійсний 48 год), інакше епідеміологи мають право відправити вас на 10-денну самоізоляцію.

В’їзд без закордонного паспорта

Прикордонна служба Хорватії тимчасово дозволяє в’їзд громадянам України, які не мають дійсних закордонних паспортів, за внутрішніми паспортами та свідоцтвами про народження дітей.

В’їзд із домашньою твариною

Через виняткові обставини, спричинені війною в Україні, дозволено некомерційне переміщення домашніх тварин у супроводі їхніх власників на територію Республіки Хорватія, відповідно до рішення Міністерства сільського господарства.

Якщо ви привезли собаку з України, просимо вас заповнити відповідну форму та надіслати її на адресу: veterinarstvo@mps.hr

Після отримання вашого запиту до вас приїде ветеринарний інспектор, який визначить заходи, котрих необхідно вжити (ідентифікація собаки через чипування, вакцинація проти сказу та обов’язкова реєстрація). Ветінспектор надасть усю необхідну інформацію щодо проведення цих заходів, які є безкоштовними для людей, що виїхали разом зі своїми домашніми тваринами з України. До приїзду ветеринарного інспектора просимо вас обмежити контакти вашого улюбленця з іншими тваринами та сторонніми особами.

Реєстрація

Хорватія ухвалила рішення про можливість надання українцям тимчасового захисту. Згідно з ним на кордоні прикордонна поліція оформлює документ формату А4 — право на в’їзд до Хорватії шукача тимчасового захисту. Після прибуття до місця перебування / проживання в Хорватії вам потрібно звернутися до найближчого відділку поліції для реєстрації тимчасового захисту: https://policija.gov.hr/policijske-uprave/104

Міжнародний захист

Ваш статус особи під тимчасовим захистом підтверджується пред’явленням Посвідченням іноземця, якому надано тимчасовий захист.

За цим статусом ви можете отримати:

  • консультування;

  • психосоціальну підтримку;

  • житло — якщо ви відповідаєте умовам, передбаченим Законом про соціальне забезпечення (умови поширюються на дітей без супроводу, дітей із вадами розвитку, літніх людей, осіб з інвалідністю тощо);

  • одноразову фінансову компенсацію, що становить до 2 500,00 кун для особи, якa проживaє сaмa, та до 3 500,00 кун для сім’ї. (Ви можете подати запит на одноразову фінансову допомогу черговому соціальному працівникові в центрі прихистку та в закладі колективного проживання. Якщо ви перебуваєте в індивідуальному приватному житлі, то можете подати заяву в Центрі соціального захисту населення та його відділеннях у Хорватії.)

 

Ви також отримаєте право:

  • перебувати в Хорватії на період тимчасового захисту;

  • працювати без дозволу на проживання та роботу або без довідки про реєстрацію роботи;

  • на обов'язкове медичне страхування;

  • на початкову та середню освіту;

  • на возз’єднання сім’ї.

 

Додаткову інформацію можна отримати за телефоном +385 99 399 7317 та електронною поштою ukrajina@mrosp.hr

 
Процедура отримання

Якщо ви в закладі колективного проживання

Якщо ви перебуваєте в закладі колективного проживання, вам не потрібно відвідувати адміністративний офіс МВС (MUP), щоб подати заяву на тимчасовий захист. У цьому випадку ви маєте подати запит на тимчасовий захист до співробітників МВС/міліції, які відповідають за цей заклад.

 

Якщо ви зупинилися у приватному житлі

Якщо для вас уже організоване житло в Хорватії (надане вашою родиною, родичами чи друзями), ви можете подати заявку на тимчасовий захист двома способами:

  • відвідавши найближчу до вашої тимчасової адреси станцію MUP (ви маєте заповнити спеціальну анкету українською й хорватською або англійською й хорватською);

  • через онлайн-сервіс Croatia4Ukraine (доступний українською, англійською та хорватською)

 

Після того як ваша заява буде схвалена Міністерством внутрішніх справ, вам видадуть посвідчення особи іноземця під тимчасовим захистом під назвою Iskaznica stranca pod privremenom zaštitom.

 

Посвідчення особи іноземця під тимчасовим захистом

 

Посвідчення особи іноземця під тимчасовим захистом вважається дозволом на проживання і підтверджує ваш статус і права у Хорватії. Документ видається англійською та хорватською мовами. Ви повинні завжди мати із собою цю картку.

Якщо картку втрачено або викрадено, ви маєте повідомити про це МВС Хорватії.

Хто має право подати заявку?

Якщо ви перебуваєте на території Хорватії, то можете попросити притулку (офіційно в Хорватії іменується міжнародним захистом), якщо:

  • ви боїтеся повернутися до країни походження, оскільки у вашій країні вас переслідують;

  • ви боїтеся переслідування через належність до певної раси, релігії, національності чи соціальної групи;

  • ви маєте політичні переконання, за які вас переслідували;

  • ви маєте політичні переконання, через які боїтеся зазнати переслідувань;

  • ви не можете повернутися до своєї країни через загрозу смертної кари або страти, катувань, нелюдського або принизливого для гідності поводження чи покарання;

  • ви не можете повернутися до своєї країни походження, оскільки існує серйозна небезпека для вашого життя як представника цивільного населення через поширене насильство під час збройного конфлікту.

 

Куди подати заяву про надання притулку?

Ви повинні попросити захисту/притулку негайно, щойно в’їдете до Хорватії. Це можна зробити під час перетину кордону, у відділку поліції, при зустрічі з першим поліцейським, якого ви побачите, або в Центрі прийому іноземців. У виняткових випадках ви також можете висловити свій намір звернутися за захистом у Центрі прийому шукачів притулку. Ви також можете попросити захисту, якщо вас затримали під час незаконного перетину державного кордону або незаконного перебування в Хорватії.

Як подати заяву про надання притулку?

Якщо ви подаєте заяву про надання притулку, потрібно вказати, що вам потрібен притулок / захист, і пояснити причини. Ви також можете записати своє клопотання про надання притулку та вказати причини, підписати його й передати поліцейському. Це можна зробити будь-якою мовою. Під час розмови в поліції ви маєте право на перекладача. Якщо у вас є документи, котрі посвідчують особу і/або котрі підтверджують вашу заяву, покажіть їх поліцейському.

Що буде далі?

Після того, як ви заявите, що вам потрібен захист, поліція візьме у вас відбитки пальців, а якщо вам більше від 14 років, сфотографує вас. Міністерство внутрішніх справ видасть вам офіційну довідку, що підтвердить ваш статус шукача притулку, і направить вас до приймального центру для шукачів притулку на певний час, зазвичай на 48 годин. Цю фазу називають «висловленням наміру шукати притулку».

Якщо вам не виповнилося 18 років і ви прибули до Хорватії самостійно, негайно повідомте владу або поліцію, щоб вам призначили опікуна. Ваш опікун захищатиме ваші права під час процедури надання притулку.

Після розміщення в приймальному центрі для шукачів притулку посадові особи Міністерства внутрішніх справ запросять вас на співбесіду, щоб офіційно подати заяву про надання притулку в присутності перекладача. Під час співбесіди вашу заяву про надання притулку буде офіційно зафіксовано. Ви маєте вказати свої особисті дані, описати маршрут, яким прибули до Хорватії, і пояснити причини звернення за захистом.

Юридична допомога / Консультування

Посадова особа, яка розмовляє з вами, визнаючи ваш намір шукати притулку, зобов’язана повідомити вас про процедуру надання притулку. Детальнішу інформацію вам також нададуть під час співбесіди та подання офіційної заяви про надання притулку працівники Міністерства внутрішніх справ з питань притулку.

Якщо у вас є достатньо власних коштів, то можете залучити адвоката. Ви маєте право на юридичну інформацію, пов’язану з вашою справою, яку можна отримати від чиновника з надання притулку або юридичної неурядової організації, котра працює у вашому центрі прийому.

Якщо вашу заяву відхилено, а грошей у вас немає, ви маєте право на безкоштовну правову допомогу при складанні апеляції до адміністративного суду. Посадовець притулку, котрий веде вашу справу, дасть вам список адвокатів, які надають правову допомогу, разом із рішенням щодо вашого клопотання про надання притулку. Існують також організації, які можуть надавати вам юридичну інформацію чи консультувати протягом усієї процедури.

Після подання заяви про надання притулку протягом трьох днів Міністерство внутрішніх справ видасть вам посвідчення особи шукача притулку (ID), яке ви повинні завжди мати при собі.

Працевлаштування

Як особа, котра в Республіці Хорватії перебуває під тимчасовим захистом, ви маєте право працювати без попередньо отриманого дозволу на проживання та працевлаштування або довідки про роботу. Це означає, що для виходу на ринок праці вам не потрібні документи, окрім Посвідки іноземця під тимчасовим захистом.

Зверніться до Хорватської служби зайнятості (Hrvatski zavod za zapošljavanje — HZZ (HR, UA) й запишіться у реєстр безробітних осіб.

Громадянин третьої країни може працювати та проживати в Республіці Хорватія відповідно до положень Закону про іноземців (Official Gazette 133/20) на підставі:

  • дозволу на проживання та роботу;

  • свідоцтва про реєстрацію роботи (довідка про реєстрацію роботи на строк до 90 днів або довідка про реєстрацію на роботу до 30 днів у календарному році — статті 140–144 Закону про іноземців);

  • без дозволу на проживання та роботу або свідоцтва про реєстрацію роботи (категорії громадян третіх країн, передбачені статтею 89 Закону про іноземців).

У Республіці Хорватія громадянин третьої країни може працювати на підставі дозволу на проживання та роботу або свідоцтва про реєстрацію роботи, що регулюється Законом про іноземців. Більше про закон та оформлення документів ви дізнаєтеся за посиланням

Допомога

Якщо у вас немає організованого житла, вас направлять на проживання в одному з трьох приймальних центрів / притулків у Вараждині, Осієку або Госпічі.

У притулку можна перебувати тимчасово до 48 годин. Там вас зустрінуть працівники цивільного захисту, поліції та Хорватського Червоного Хреста. Під час вашого перебування в притулку вам знайдуть і запропонують організоване постійне місце проживання.

Пасажирський транспорт надає послуги з безкоштовного перевезення громадян України на всіх маршрутах внутрішнього залізничного руху Хорватії у другому класі потягів. Громадяни України, пред’явивши український паспорт / посвідчення особи / рішення про дозвіл на в’їзд до Республіки Хорватія, мають право отримати безкоштовний квиток на касі або в потязі.

Особам зі статусом тимчасового захисту надається базове медичне страхування в Хорватії.

Телефон невідкладної допомоги в Хорватії: +385 (194)

Шкільна освіта

Діти, які перебувають під тимчасовим захистом, мають право розпочати або продовжити початкову та середню освіту в Хорватії на тих самих умовах, що й громадяни Хорватії.

Щоб записати дитину до початкової школи (в Хорватії з 1-го до 8-го класу), слід звертатися до найближчої початкової школи. Педагогічні працівники поспілкуються з вами, визначать, до якого класу слід записати дитину.

Школа забезпечить підручниками та організує підготовчі курси з хорватської мови для всіх учнів. Якщо у вас є документи про попередню освіту, обов’язково візьміть їх із собою.

!!! Райони та міста по всій Республіці Хорватія мають різні програми надання субсидій на харчування, транспорт, закупівлю підручників для учнів середньої школи та позакласну роботу. Інформацію про це вам надасть навчальний заклад.

Дошкільна освіта

Щоб записати дитину до дитячого садка, слід звертатися до найближчого садка за місцем проживання. Директор закладу надасть вам інформацію про наявність вільних місць, можливості та умови для зарахування.

Вища освіта

Українські студенти як особи, які перебувають під тимчасовим захистом, мають ті самі права у сфері освіти, що й хорватські студенти. Отже, ви маєте право продовжувати здобуття вищої освіти, а рішення про зарахування приймають на відповідних факультетах з огляду на наявність вільних місць та інші критерії.

Інтеграція

У Хорватії офіційна мова — хорватська, і знати її рекомендовано, щоб легше інтегруватися в суспільство. У Хорватії немає державних ініціатив із вивчення хорватської, проте ви можете обрати один із поширених способів вивчення мови.

  • Індивідуальні заняття з репетитором. Викладач складає навчальну програму залежно від потреб та цілей конкретного студента. Такий формат підходить для будь-якої мети навчання.

  • Мовні курси. Вивчення мови у мінігрупах до 10 осіб із кваліфікованим викладачем. Курси мають затверджену програму та розраховані на певний проміжок часу. Курсові заняття організовуються при спеціальних центрах вивчення іноземних мов, а також онлайн. Такий вид навчання орієнтований передусім на розвиток комунікативних навичок.

  • Онлайн-курси без участі викладача. Такі курси є готовим записом циклу уроків, пов’язаних тематично та розташованих у порядку зростання складності.

  • Самовчителі — комплексний матеріал, що включає підручник, книгу із завданнями, аудіозаписи, словники тощо. Самовчитель розрахований переважно на осіб, які опановують мову з нуля.

  • Навчальні сайти, онлайн-платформи, мобільні застосунки. Можуть містити теоретичний і практичний матеріал, яскраві ілюстрації, відеоуроки, подкасти, фрагменти фільмів. Онлайн-сервіси пропонують цікаві інтерактивні ігри та вікторини для тестування й закріплення знань.

  • Безпосереднє спілкування з носіями мови через Skype та інші сервіси, читання літератури в оригіналі, перегляд фільмів та прослуховування новин. Усе це забезпечує тісний контакт із мовним середовищем.

  • Опрацювання граматик, довідників, словників та постійна самоперевірка за допомогою онлайн-тестів. У цьому методі існує ризик неправильно зрозуміти чи погано засвоїти матеріал.

Якщо є щось, що є синонімом Хорватії, то це чіткий червоно-білий дизайн шахової дошки. Його можна побачити на футболках національних спортивних команд, на обличчях вболівальників, на прапорах країни — повсюди. Немає нічого більш хорватського, ніж те, що місцеві жителі називають šahovnica (шахівниця), яка є символом Хорватії з 10-го століття.

Хорватія має довгу та складну історію боротьби за незалежність. Не дивно, що саме Хорватія була першою республікою, яка офіційно проголосила незалежність від Югославії, зробивши це в червні 1991 року.

Хорвати приділяють багато уваги стилю. Дехто пояснює це впливом сусідньої Італії, а хтось — давнім бажанням бути частиною європейської еліти, та як би там не було, вулиці Хорватії переповнені людьми, які виглядають якнайкраще і цілком усвідомлюють це.

Хорвати пишаються своєю їжею. На кухнях Хорватії живі традиції Центральної Європи та Середземномор’я.

Сім'я — це для хорватів усе. Тут надзвичайно велике значення мають сімейні стосунки, і саме родина в центрі соціального життя країни.

Корисні контакти  
1. Екстрені служби  

Диспетчерська система екстреної допомоги в усіх країнах Європейського Союзу

2. Гарячі лінії (допомога, консультації)

МОМ Хорватія

+ 385 1 4816 884

+ 385 1 4816 879 (факс)

Račkoga 3, HR-10000 Zagreb

Лінія допомоги SOS (для осіб що постраждали від торгівлі людьми)

Посольство України в Хорватії

+38514616296

consul_hr@mfa.gov.ua

uaconsul.croatia@gmail.com

Republika Hrvatska, 10000 Zagreb, Voćarska cesta, 52

3. Державні служби  

Знайдіть контакти державних відомств та агенцій Хорватії, зокрема адреси, вебсайти, електронну пошту, номери телефонів тощо, за посиланням:

Корисні контакти 
Екстрені служби  

Диспетчерська система екстреної допомоги в усіх країнах Європейського Союзу

Ця телефонна лінія діє за єдиним безплатним номером і координує дії поліції, пожежної охорони, швидкої медичної допомоги, рятувальників та інших спеціальних служб. 

Гарячі лінії (допомога, консультації)

МОМ Хорватія

+ 385 1 4816 884

+ 385 1 4816 879 (факс)

Račkoga 3, HR-10000 Zagreb

Лінія допомоги SOS (для осіб що постраждали від торгівлі людьми)

Посольство України в Хорватії

Щоденний прийом громадян з 08:00 до 20:00

Консульська допомога українцям у Хорватії/Consular assistance: shorturl.at/hivHX

Цілодобова гаряча лінія: +385916051010

+38514616296

consul_hr@mfa.gov.ua

uaconsul.croatia@gmail.com

Republika Hrvatska, 10000 Zagreb, Voćarska cesta, 52

Хорватія
Державні служби

Знайдіть контакти державних відомств та агенцій Хорватії

Зокрема адреси, вебсайти, електронну пошту, номери телефонів тощо, за посиланням:

Залишились запитання?

bottom of page