top of page

0 800 505 501

527

безкоштовно та анонімно щодня з 8:00–20:00

0 800 505 501

527

безкоштовно та анонімно щодня з 8:00–20:00

безкоштовно та анонімно

щодня з 8:00–20:00

безкоштовно та анонімно щодня з 8:00–20:00

НАЦIОНАЛЬНА ГАРЯЧА ЛIНIЯ З ПРОТИДІЇ ТОРГІВЛІ ЛЮДЬМИ ТА КОНСУЛЬТУВАННЯ МІГРАНТІВ

НАЦIОНАЛЬНА ГАРЯЧА ЛIНIЯ З КОНСУЛЬТУВАННЯ МIГРАНТIВ ТА ПРОТИДIЇ ТОРГIВЛI ЛЮДЬМИ

ПРАВИЛА В'ЇЗДУ ДО ІНШИХ КРАЇН ПІД ЧАС ВІЙНИ

Чехiя

Правила в’їзду до країни

  • Громадянам України дозволено в’їзд до Чехії без візи, тільки з дійсним біометричним паспортом.

  • Люди з України матимуть право подавати документи на спеціальну візу. Її відразу надаватимуть в офісах міністерства по всій країні, а не на кордонах.

  • Право на отримання цієї візи мають як новоприбулі особи, так і громадяни України, які вже проживають у Чеській Республіці, а також ті, чия віза скоро закінчиться.

  • Затримувати/висилати громадян України, які перебувають у Чехії без дозволу, не будуть.

 

Спеціальна довгострокова віза

У відповідь на вторгнення Росії в Україну Міністерство внутрішніх справ Чеської Республіки видало новий тип довгострокової візи — спеціальну довгострокову візу для громадян України.

За видання візи відповідає Міністерство внутрішніх справ Чеської Республіки. Громадянам України, які нещодавно прибули до Чеської Республіки і не мають контактів або досвіду в Чеській Республіці, спеціальна довгострокова віза видається негайно на підставі заяви, поданої особисто в регіональних центрах допомоги. Ці центри також допоможуть з організацією проживання. Новоприбулі громадяни України, які мають контакти та досвід у Чехії, можуть перебувати в країні протягом 90 днів за безвізовим режимом. Вони зобов’язані зареєструватися в поліції Чеської Республіки протягом 3 днів після прибуття. Більше інформації за посиланням (англійською)

Шенгенська віза призначена для короткострокового перебування або транзиту через Шенгенську зону не довше за 90 днів протягом 180-денного періоду. Віза, видана будь-якою країною Шенгенської зони, дає право на подорож до всіх країн, що входять у зону Шенгену, однак ви повинні подавати заяву на отримання візи країни, яка є вашим основним пунктом призначення. Якщо ви подорожуєте одразу до кількох країн Шенгенської зони і жодна з них не буде вашим основним пунктом призначення, вам слід подати заяву на отримання візи країни, до якої ви в’їдете спочатку.

 

Країни Шенгенської зони: Австрія, Бельгія, Греція, Данія, Естонія, Ісландія, Іспанія, Італія, Латвія, Литва, Ліхтенштейн, Люксембург, Мальта, Нідерланди, Німеччина, Норвегія, Польща, Португалія, Словаччина, Словенія, Угорщина, Фінляндія, Франція, Чехія, Швейцарія та Швеція.

Більше інформації про оформлення документів

Міжнародний захист

Статус притулку може отримати особа, яку переслідували в країні походження або яка боїться у своїй країні зазнати переслідувань через приналежність до певної раси, релігії, етнічної чи соціальної групи або через політичні переконання.
 

Права

Як шукач притулку, ви маєте право та обов’язок залишатися в Чеській Республіці до вирішення вашої справи про притулок. Вам буде видано дозвіл на проживання для шукачів притулку, який подовжується кожні один-два місяці.

Як шукач притулку, ви можете скористатися державною системою охорони здоров’я та почати працювати через 6 місяців після того, як подали заяву про міжнародний захист.

Ви можете залишатися в центрах розміщення, користуватися соціальними послугами, які там надаються, та отримувати соціальні виплати для шукачів притулку.

У Чехії початкова школа є обов’язковою для дітей від шести до п’ятнадцяти років. Якщо у вас є діти цього віку, їм доведеться відвідувати школу.

Під час процедури надання притулку ви маєте право на безоплатну правову допомогу. Посадова особа Міністерства внутрішніх справ зобов’язана повідомити вас про ваше право звернутися за безоплатною правовою допомогою до юрисконсульта або іншої особи, яка займається наданням правової допомоги чи захистом біженців.

Під час процедури надання притулку ви також маєте право на перекладача вашою рідною мовою або іншою мовою, якою ви добре володієте.

Якщо ви отримаєте негативне рішення Міністерства внутрішніх справ, ви маєте право подати апеляцію. Вказівки щодо строку, протягом якого ви можете оскаржити негативне рішення в адміністративному суді, наведено в тексті рішення. Ви можете попросити юриста допомогти вам.

Громадяни України та іноземці з постійним місцем проживання в Україні, що постраждали від російської агресії, можуть після приїзду до Чеської Республіки звернутися в Регіональний центр допомоги українцям, який є в кожному обласному місті, для оформлення Тимчасового захисту. Адреси окремих регіональних центрів ви знайдете за посиланням. У цьому центрі оформлюють спеціальний захист терміном на 1 рік, безкоштовнe медичнe страхування, у разі потреби допомогають з пошуком житла, роботи, школи для дітей, тощо. У центрах також є кімнати для відпочинку зі всім необхідним, тому якщо ви приїхали до Чехії i не маєте тут знайомих, ви можете відразу їхати в найближчий Регіональний центр допомоги українцям. Абсолютно всі послуги, які ви отримуєте в цьому центрі, є безкоштовними Детальну інформацію про роботу центрів ви знайдете за посиланням.

 

Процедура отримання тимчасового захисту:

Реєстрація громадян України у регіональних центрах допомоги здійснюється за будь-яким документом, що посвідчує особу:

  • закордонний паспорт,

  • біометричний закордонний паспорт,

  • внутрішній паспорт громадянина України,

  • ID картка,

  • для дітей в разі відсутності паспорта — за свідоцтвом про народження,

  • для людей старшого віку — пенсійне посвідчення. 

Якщо у вас чи Вашої дитини немає ані закордонного, ані внутрішнього паспорта, вам потрібно спершу звернутися до Посольства України в Празі чи Консульства України в Брно для оформлення тимчасового сертифікату на посвідчення особи. Детальна інформація за посиланням

Тимчасовий захист для громадян України — це не статус біженця. Ви зможете у будь-який час повернутися назад в Україну. Маючи тимчасовий захист, ви також маєте право легально працювати в Чехії. Детальну інформацію ви отримаєте за посиланням.

Вам не обов'язково оформлювати Тимчасовий захист. Ви можете перебувати на території Чехії до 90 днів на основі безвізового режиму. У цьому разі потрібно придбати комерційне медичне страхування. 

Працевлаштування

Іноземці, яким надано тимчасовий захист, мають вільний доступ до ринку праці на період дії відповідного акту. Дозвіл на роботу, трудова книжка або попереднє повідомлення роботодавця про вакантну посаду не потрібні. Проте роботодавці мають інші стандартні інформаційні та реєстраційні зобов’язання.

Іноземці, зареєстровані як шукачі роботи, отримуватимуть допомогу по безробіттю протягом певного періоду, якщо вони відповідають умовам, встановленим Законом про зайнятість.

Детально про процедуру працевлаштування іноземців у Чехії можна дізнатися за посиланням

МОМ Чехія

Адреса: Na Poříčí 1041/12, Palác YMCA, 2. patro, 110 00, Прага 1

Телефон: (+420) 233 370 160

 

Гаряча лінія La Strada — консультації та підтримка для постраждалих від торгівлі людьми:

+420 222 71 71 71

 +420 800 07 77 77

Допомога

Радимо відвідати Регіональні центри допомоги Україні або зателефонувати на гарячу лінію МВС:

+420 974 801 802.

Також можна звернутися по допомогу до Гуманітарного реєстраційного центру «Вишні Лготи» за адресою: Вишні Лготи 234, 739 51.

Інший варіант — безпосередньо зв’язатися з Посольством України в Празі, яке допомагає організувати проживання для осіб, котрі виїжджають з України, рятуючись від війни. Більше інформації на сайті посольства: https://czechia.mfa.gov.ua/cs.

Для купівлі або оренди нерухомості в Чеській Республіці можна скористатися онлайн-платформами, наприклад www.sreality.cz.

Чеський національний залізничний перевізник České dráhy («ČD») надає право безкоштовного проїзду українцям, що мають чеську візу тимчасового захисту, протягом п’яти днів від отримання документа про тимчасовий захист.

ČD також запровадили гуманітарні потяги до та від українсько-польського та українсько-словацького кордонів. Для отримання конкретної інформації ČD рекомендують стежити за їхнім акаунтом у Twitter, який надає інформацію про ці потяги англійською та українською мовами.

Для автомобільної поїздки по шосе в Чехії потрібна віньєтка. Її також можна придбати в електронному вигляді, інформація англійською або російською мовами тут

Міста, які надають безкоштовний громадський транспорт: Прага, Пльзень, Брно, Острава, Карлові Вари, Градец-Кралове, Усті-над-Лабем, Ліберець, Їглава, Ческе-Будейовіце, Фрідек-Містек, Мост, Злін, Дечин, Хомутов, Литвінов, Страконіце, Яблонець-над-Нісою (тільки за наявності паспорта України з візою тимчасового захисту).

«Асоціація юридичної допомоги» надає інформацію та юридичні консультації щодо в'їзду до Польщі та правил перебування в країні.

Телефон: +48 792 568 561 

Електронна пошта : biuro@interwencjaprawna.pl

Для перебування в Чехії необхідна медична страховка.

Особи, які вже працюють тут, законно охоплені державним медичним страхуванням.

Якщо буде надано міжнародний захист, власник буде автоматично зарахований до державного медичного страхування, оплачуваного Чеською Республікою. Потім необхідно відвідати офіс VZP ČR (Загальне медичне страхування Чеської Республіки), де видають замінні страхові картки (також доступні в KACPU).

Іноземці, яким надано тимчасовий захист, автоматично вважаються охопленими державним медичним страхуванням, а також починаючи з 30 днів до надання тимчасового захисту.

Дитина, народжена в Чеській Республіці від іноземця, вважається юридично охопленою державним медичним страхуванням на термін до 60 днів з дня народження.

 

Для отримання додаткової інформації зверніться до служби підтримки МОЗ за номером

226 20 1221 (потім наберіть 8) або відвідайте сайт МОЗ.

Гаряча лінія з питань охорони здоров’я для громадян України:

Телефон: +420 226 201 221 — виберіть інформаційну лінію, варіант 2

Мови: чеська, українська та російська

Державні школи надають початкову та середню освіту безкоштовно. Міністерство освіти, молоді та спорту створило спеціальну методологію для інтеграції українських дітей у школи та дитсадки Чехії.

 

Дитячі садки

Обов’язкова дошкільна освіта поширюється на іноземців, які мають право на постійне або тимчасове перебування в Чехії понад 90 днів (включно з тимчасовим захистом).

Проте жоден дитячий садок не зобов’язаний приймати дитину протягом навчального року. Крім того, до дошкільної освіти не можуть бути зараховані діти, які не враховані в шкільний облік.

Заяву на прийом дитини до садка можна знайти тут.

Заяву на прийом дитини до садка на 2022/23 навчальний рік можна подавати з 2 по 16 травня 2022 року письмово або особисто. Необхідно підтвердити особу дитини та законного представника (приймається віза або подібний документ).

 

Початкові школи

Обов'язкове відвідування школи поширюється на іноземців, які мають право на постійне або тимчасове перебування в Чеській Республіці більше від 90 днів (включно з тимчасовим захистом), та їхніх дітей, народжених з 1 вересня 2006 року по 31 серпня 2015 року. Оскільки після прибуття до Чеської Республіки є важливіші питання, передбачається, що починати відвідування школи не обов'язково протягом перших трьох місяців перебування в країні.

Законний представник дитини звертається до директора школи про вступ письмово або особисто. Необхідно підтвердити особу дитини та законного представника (приймається віза або подібний документ). Школа може вимагати підтвердження (фактичного) місця проживання. Рішення про зарахування учня на певний навчальний рік приймає директор школи.

Діти, які не мають можливості зареєструватися в шкільному журналі, не можуть бути прийняті.

Набір до початкових шкіл на 2022/23 навчальний рік відбудеться з 1 по 30 квітня 2022 року.

Заявку на вступ до початкової освіти можна знайти тут

 

Середні та професійні школи

Абітурієнти, які закінчили обов'язкове шкільне навчання або рівень початкової освіти, можуть бути прийняті до середньої освіти. Документи, що підтверджують попередню освіту, можна замінити свідченням. Рішення про зарахування учня на певний курс приймає директор школи.

Термін подання іноземцями заяви про вступ до вищої школи із закінченням іспиту «maturita» подовжено до 5 квітня 2022 року, а для навчання без іспиту «maturita» (професійні школи) — до 8 квітня 2022 року.

Інтеграція

Як тільки потік біженців зменшився, Чехія створила достатньо можливостей для оволодіння хоча б азами мови країни. Адже багато компаній та приватних підприємців заявили про намір прийняти українців у свій штат, а під час роботи доводиться спілкуватися з чеськими колегами та клієнтами. Інколи в штаті компанії вже є українці, котрі допомагають перекладати, але це рідкість.

Ось кілька ресурсів, які допоможуть подолати мовний бар’єр, а потім отримати роботу.

Крім того, до поширених способів вивчення мов належать:

  •  Індивідуальні заняття з репетитором. Викладач складає навчальну програму залежно від потреб та цілей конкретного студента. Такий формат підходить для будь-якої мети навчання.

  •  Онлайн-курси без участі викладача. Такі курси є готовим записом циклу уроків, пов’язаних тематично та розташованих у порядку зростання складності.

  •  Самовчителі — комплексний матеріал, що включає підручник, книгу із завданнями, аудіозаписи, словники тощо. Самовчитель розрахований переважно на осіб, які опановують мову з нуля.

  •  Навчальні сайти, онлайн-платформи, мобільні застосунки. Можуть містити теоретичний і практичний матеріал, яскраві ілюстрації, відеоуроки, подкасти, фрагменти фільмів. Онлайн-сервіси пропонують цікаві інтерактивні ігри та вікторини для тестування й закріплення знань.

  •  Безпосереднє спілкування з носіями мови через Skype та інші сервіси, читання літератури в оригіналі, перегляд фільмів та прослуховування новин. Усе це забезпечує тісний контакт з мовним середовищем. Однак цей метод підходить для тих, хто вже непогано володіє чеською.

  •  Опрацювання граматик, довідників, словників та постійна самоперевірка за допомогою онлайн-тестів. У цьому методі існує ризик неправильно зрозуміти чи погано засвоїти матеріал.

Сім’я

Чеські родини зазвичай родини живуть разом із бабусями й дідусями. У невеликих містах люди мешкають у багатоквартирних будинках, але люблять відвідувати свої заміські котеджі на вихідних. Усе більше чехів прагнуть оселитися за містом у невеликих будинках із садом, а місто відвідувати тільки для роботи, навчання чи розваг.

Модель чеської традиційної сім’ї (де батько відповідав за доходи, а мати опікувалася дітьми та господарством) останнім часом дуже змінилася. Обоє батьків працюють і беруть участь у прийнятті важливих рішень, а по можливості також запитують думку своїх дітей.

 

Молодь

Чеські підлітки можуть здатися сором’язливими. Більшість із них спілкується лише з невеликою групою однокласників. Якщо з ними потоваришувати, вони виявляться дуже дружніми та активними! Вони люблять проводити вільний час на свіжому повітрі, ходячи в походи, їздити на велосипеді та плавати влітку та кататися на лижах взимку. Юні чехи люблять відвідувати історичні пам’ятки, театри та художні галереї, брати участь у культурних заходах. Крім того, підлітки беруть участь у позашкільних заходах, захоплюються спортом, драматургією та інформатикою.

 

Улюблені свята

Головним державним святом є День чеської державності, або День святого Вацлава (28 вересня). Князь Вацлав — далекоглядний державний діяч, що завершив процес християнізації чеських земель. Згодом Вацлава канонізували, і він став покровителем Чехії.

Якщо ви гуляєте вечірніми вулицями в переддень Святого Миколая (5 грудня), то можете натрапити на групу з трьох персонажів у яскравих костюмах: Святого Миколая (Мікулаша), Ангела (Андела) і Диявола. Персонажі ходять вулицями, зупиняючи дітлахів і запитуючи їх, чи добре вони поводилися в минулому році. Більшість дітей кажуть «так», співають пісню або декламують віршика, а в нагороду отримують ласощі.

 

Чеська дієта

У чеській кухні можна помітити німецькі, угорські та польські впливи. Дуже популярні кнедлики, м’ясо, картопля, рис. Страви в Чехії щедро заправляють густими соусами, на гарнір подають картоплю, овочі або квашену капусту, а з прянощів особливо полюбляють кмин. Хоча м’ясо є важливою частиною чеського раціону, вегетаріанство також поширене.

Типові чеські страви досить важкі. Серед них запечена свинина з капустою (Knedlo-vepřo-zelo), велетенська свиняча рулька (Vepřové koleno) та пухкі млинці (Lívance). Знаменита Svíčková s brusinkami — це запечена яловича вирізка під вершковим соусом, яка прикрашена журавлиною і подається з кнедликами.

Міністерство внутрішніх справ (пол. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych) 

Електронна пошта: kontakt@mswia.gov.pl 

Телефон: 222 500 112 

Факс: 22 601 39 88 

Електронна пошта: kontakt@mswia.gov.pl 

Телефон: 222 500 112 

Факс: 22 601 39 88 

Корисні контакти у Польщі
Міністерство внутрішніх справ (пол. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych) 

Електронна пошта: kontakt@mswia.gov.pl 

Телефон: 222 500 112 

Факс: 22 601 39 88 

Міністерство охорони здоров'я Польщі (пол. Ministerstwo Zdrowia) 

Адреса: ul. Miodowa 15, 00-952 Warszawa 

Електронна пошта: kancelaria@mz.gov.pl 

Корисні контакти  
1. Екстрені служби  

Диспетчерська система екстреної допомоги в усіх країнах Європейського Союзу

2. Державні служби  

МОМ Чехія

Адреса: Na Poříčí 1041/12, Palác YMCA, 2. patro, 110 00, Прага 1 

Телефон: (+420) 233 370 160 

Гаряча лінія La Strada для постраждалих від торгівлі людьми: 

Державні служби  

Департамент із питань притулку та міграційної політики Міністерства внутрішніх справ (DAMP) 

Управління у справах біженців Міністерства внутрішніх справ (RFA) 

http://www.suz.cz/en/ 

Корисні контакти 
Екстрені служби  

Диспетчерська система екстреної допомоги в усіх країнах Європейського Союзу

Ця телефонна лінія діє за єдиним безплатним номером і координує дії поліції, пожежної охорони, швидкої медичної допомоги, рятувальників та інших спеціальних служб. 

Державні служби 

Поліція 

Якщо ви або хтось із ваших знайомих зазнали насильства, можна отримати допомогу. Про злочини слід повідомляти до поліції за телефоном. У разі екстреної ситуації телефонуйте 112

Корисні контакти  
1. Екстрені служби  

Диспетчерська система екстреної допомоги в усіх країнах Європейського Союзу

112 

2. Державні служби  

МОМ Чехія

Адреса: Na Poříčí 1041/12, Palác YMCA, 2. patro, 110 00, Прага 1 

Телефон: (+420) 233 370 160 

Гаряча лінія La Strada для постраждалих від торгівлі людьми: 

Телефон: +420 222 71 71 71, +420 800 07 77 77. 

Державні служби  

Департамент із питань притулку та міграційної політики Міністерства внутрішніх справ (DAMP) 

Управління у справах біженців Міністерства внутрішніх справ (RFA) 

http://www.suz.cz/en/ 

Kvinnofridslinjen  

Якщо ви або хтось із ваших знайомих жінок зазнає погроз і насильства, ви можете зателефонувати на жіночу лінію підтримки Kvinnofridslinjen. Лінія працює цілодобово. Дзвінки безкоштовні. Вам не обов'язково називати своє ім'я. Kvinnofridslinjen користується допомогою перекладачів із багатьох мов. 

Інформація про тимчасовий захист від Шведського агентства з питань міграції: 

Державні служби 

Міністерство зайнятості 

Міністерство зайнятості відповідає за питання, що стосуються ринку праці, трудового законодавства та робочого середовища. Міністерство також відповідає за просування гендерної рівності та прав людини на національному рівні і несе відповідальність за боротьбу з расизмом та дискримінацією та за зміцнення прав ЛГБТІ. 

46 8 405 10 00 

Факс: +46 8 20 64 96 

Fredsgatan 8, Stockholm 

Міністерство закордонних справ 

Міністерство закордонних справ та представництва Швеції за кордоном відповідає за зовнішню політику Швеції, співпрацю в галузі розвитку та торговельну політику. 

+46 8 405 10 00 

Gustav Adolfs torg 1, Stockholm 

Корисні контакти  
1. Екстрені служби  

Диспетчерська система екстреної допомоги в усіх країнах Європейського Союзу

112 

2. Державні служби  

МОМ Чехія

Адреса: Na Poříčí 1041/12, Palác YMCA, 2. patro, 110 00, Прага 1 

Телефон: (+420) 233 370 160 

Гаряча лінія La Strada для постраждалих від торгівлі людьми: 

Телефон: +420 222 71 71 71, +420 800 07 77 77. 

Державні служби  

Департамент із питань притулку та міграційної політики Міністерства внутрішніх справ (DAMP) 

Управління у справах біженців Міністерства внутрішніх справ (RFA) 

http://www.suz.cz/en/ 

Міністерство юстиції 

Міністерство юстиції відповідає за органи судової системи, зокрема поліцію, прокуратуру, суди, службу в'язниць і пробації. У компетенції міністерства також питання міграції та інтеграції, заходи боротьби із сегрегацією та питання, що стосуються готовності суспільства до криз. Крім того, міністерство відповідає за законодавство в галузях конституційного та загального адміністративного, цивільного, процесуального й кримінального права, а також міграційного права та права притулку. 

+46 8 405 10 00 

Факс: +46(0)8-20 27 34 

Herkulesgatan 17, Stockholm 

Міністерство охорони здоров'я та соціальних справ 

Міністерство охорони здоров'я та соціальних справ відповідає за питання соціального забезпечення, зміцнення здоров’я людей та необхідної допомоги хворим. Сфера відповідальності міністерства включає страхові механізми, які надають фінансову безпеку хворим і літнім людям, а також батькам малих дітей. Також включені такі питання, як індивідуальний та сімейний догляд, підтримка людей з інвалідністю та догляд за літніми людьми. Міністерство також опікується правами людей з інвалідністю та роботою пенсійної системи. 

+46 8 405 10 00 

Факс: +46 8 723 11 91 

Fredsgatan 8, Stockholm 

https://ukrainesweden.se/i-need-help/  

Чехія

Залишились запитання?

bottom of page