top of page

0 800 505 501

527

безкоштовно та анонімно щодня з 8:00–20:00

0 800 505 501

527

безкоштовно та анонімно щодня з 8:00–20:00

безкоштовно та анонімно

щодня з 8:00–20:00

безкоштовно та анонімно щодня з 8:00–20:00

НАЦIОНАЛЬНА ГАРЯЧА ЛIНIЯ З ПРОТИДІЇ ТОРГІВЛІ ЛЮДЬМИ ТА КОНСУЛЬТУВАННЯ МІГРАНТІВ

НАЦIОНАЛЬНА ГАРЯЧА ЛIНIЯ З КОНСУЛЬТУВАННЯ МIГРАНТIВ ТА ПРОТИДIЇ ТОРГIВЛI ЛЮДЬМИ

ПРАВИЛА В'ЇЗДУ ДО ІНШИХ КРАЇН ПІД ЧАС ВІЙНИ

Франція

Правила в’їзду до країни

Режим в’їзду для громадян України

Право на в’їзд за спрощеною процедурою мають особи, що належать до таких категорій:

  • громадяни Україні, які мешкали на її території станом на 24 лютого 2022 року;

  • особи, які не є громадянами України, але українська влада надала їм захист (міжнародний чи прирівняний до національного);

  • члени сім’ї осіб, описаних у пунктах 1 або 2 (членами сім’ї є дружина або чоловік, неповнолітні діти, які не перебувають у шлюбі, і батьки, що знаходяться на утриманні);

  • особи, які не є громадянами України, які мають дійсний постійний дозвіл на проживання, виданий українською владою, і які не можуть повернутися до країни походження.

 

Якщо ви залишили Україну до 24 лютого 2022 року, то можете в’їхати до Франції лише на загальних підставах — із діючим біометричним закордонним паспортом або з діючим небіометричним закордонним паспортом та з короткостроковою шенгенською візою, довгостроковою візою для в’їзду до Франції або з посвідкою на проживання у Франції чи іншій країні ЄС.

 

Вʼїзд без закордонного паспорта

Якщо ви залишили Україну через війну після 24 лютого 2022 року, то можете в’їхати до Франції без додаткових документів за таких умов:

  • ви маєте документ, що підтверджує особу та громадянство: закордонний паспорт, біометричний або старого зразка (дійсний або протермінований не більше ніж на 2 роки), або паспорт громадянина України у формі картки (дійсний або протермінований не більше ніж на 2 роки), або довідку про підтвердження особи, видану Посольством України;

  • при цьому ви маєте штамп про перетин українського кордону та в’їзд до країни Шенгенської зони або інше підтвердження такого перетину (наприклад, довідку про перетин кордону, видану прикордонною службою країни, в яку ви в’їхали з території України).

УВАГА! Якщо у вас немає документа, що підтверджує особу та громадянство, або якщо у вас не проставлено відмітки про перетин кордону (чи немає виданої прикордонними службами довідки про перетин кордону), ви обов’язково маєте звернутися до Посольства Франції в першій країні Шенгенської зони, в яку в’їхали, для отримання дозволу на в’їзд до Франції.

 

Обмеження на в’їзд у зв’язку з COVID-19

З 12 лютого 2022 року особи, що мають сертифікат про повну вакцинацію визнаними в ЄС вакцинами (у тому числі цифровий сертифікат вакцинації в застосунку «Дія»), можуть в’їжджати до Франції без тестів.

Невакциновані особи, що прибувають із країн зеленої зони (усі країни ЄС), повинні мати негативний результат ПЛР-тесту (зробленого не більше ніж за 72 години до приїзду у Францію) чи тесту на антигени (зробленого не більше ніж за 48 годин до приїзду).

 

У громадському транспорті необхідно носити маску.

Шенгенська віза

Шенгенська віза призначена для короткострокового перебування або транзиту через Шенгенську зону не довше за 90 днів протягом 180-денного періоду. Віза, видана будь-якою країною Шенгенської зони, дає право на подорож до всіх країн, що входять у зону Шенгену, однак ви повинні подавати заяву на отримання візи країни, яка є вашим основним пунктом призначення. Якщо ви подорожуєте одразу до кількох країн Шенгенської зони і жодна з них не буде вашим основним пунктом призначення, вам слід подати заяву на отримання візи країни, до якої ви в’їдете спочатку.

Країни Шенгенської зони: Австрія, Бельгія, Греція, Данія, Естонія, Ісландія, Іспанія, Італія, Латвія, Литва, Ліхтенштейн, Люксембург, Мальта, Нідерланди, Німеччина, Норвегія, Польща, Португалія, Словаччина, Словенія, Угорщина, Фінляндія, Франція, Чехія, Швейцарія та Швеція.

Більше інформації про оформлення документів: https://www.schengenvisainfo.com/france-visa/

Міжнародний захист

Оформивши статус тимчасового захисту у Франції, ви отримаєте:

  • тимчасову посвідку на проживання на території Франції на шість місяців із позначкою «отримувач тимчасового захисту»;

  • фінансову допомогу;

  • дозвіл на роботу;

  • доступ до медичної допомоги в державній системі охорони здоров’я

  • доступ до навчання (для неповнолітніх);

  • підтримку в пошуку житла.

 

Процедура

Зверніться до департаменту префектури, де ви проживаєте або перебуваєте, з наявними у вас документами, що підтверджують вашу ситуацію.

!!! Ви маєте прибути на місце разом з усіма членами вашої родини.

 

Що буде далі?

Якщо ваша справа буде визнана прийнятною, ви отримаєте статус тимчасового захисту та дозвіл на тимчасове проживання.

Потім вас перенаправлять до Управління імміграції та інтеграції Франції (OFII).

Якщо ви боїтеся повертатися до країни свого походження (або до країни попереднього проживання, якщо ви не маєте громадянства), тому що можете наразитися на серйозну загрозу з причин, пов’язаних із вашою расою, релігією, національністю, політичними переконаннями або приналежністю до певної соціальної групи, або тому що ви тікаєте від війни, тортур або нелюдського та/або принизливого для гідності поводження, ви можете подати заяву на надання притулку (міжнародного захисту) у Франції.

!!! Люди, які бажають шукати притулку у Франції, перебуваючи в країні свого громадянства або в третій країні, можуть звернутися до посольства чи консульства Франції в цій країні і подати заявку на отримання візи притулку. Ви можете отримати інформацію про візу притулку тут.

Якщо ви перебуваєте в країні Європейського Союзу і якщо у вас є близькі члени сім’ї у Франції, ви можете возз’єднатися з ними згідно з так званим регламентом «Дублін III», за умови, що ви відповідаєте певним критеріям. Ви знайдете більше інформації тут.

 

Як подати заяву про надання притулку у Франції?

Щоб подати заяву про надання притулку у Франції, ви повинні спочатку звернутися до Структури першого прийому для шукачів притулку (SPADA), асоціації, яка допоможе вам записатися на прийом у єдиному офісі префектури вашого місця проживання.

Якщо ви перебуваєте в Парижі або Іль-де-Франс, ви повинні спочатку зателефонувати до Управління Франції з питань імміграції та інтеграції (Ofii), щоб записатися на прийом у SPADA.

Клопотання про міжнародний захист необхідно подавати до служби «Єдине вікно» для шукачів притулку (GUDA) територіальної юрисдикції, де й буде зареєстровано вашу заяву.

Французьке відомство із захисту біженців та осіб без громадянства (OFPRA), французька організація з питань міжнародного захисту, розгляне ваш запит, проведе співбесіду та вирішить, чи надавати вам захист, відповідно до французького, європейського та міжнародного законодавства. OFPRA може:

  • прийняти рішення про надання вам статусу біженця;

  • не визнати статус біженця й надати перевагу додатковому захисту;

  • відхилити клопотання про надання притулку (і статус біженця та переваги додаткового захисту).

 

Якщо ви виїжджаєте з Франції до іншої країни Європейського Союзу, не маючи на це дозволу, поки ваша заява про міжнародний захист все ще розглядається у Франції, органи влади цієї країни можуть відправити вас назад до Франції відповідно до регламенту «Дублін III». Те саме стосується ситуації, якщо до прибуття до Франції ви попросили захисту в іншій європейській країні. У цьому випадку французька влада має право відправити вас назад до цієї країни.

Мою заяву про надання притулку відхилили. Що я можу зробити?

Якщо ви отримали негативне рішення OFPRA, ви маєте право оскаржити це рішення в Національному суді з питань притулку (CNDA).

Терміни оскарження мають бути дотримані. Перед зверненням до CNDA надання правової допомоги (звернення до адвоката) відбувається автоматично, якщо ваша апеляція не є неприйнятною. CNDA підтвердить рішення (відмову) або скасовує його, надавши вам міжнародний захист.

Працевлаштування

Після отримання статусу тимчасового захисту вам видадуть документ на тимчасове проживання терміном на шість місяців зі статусом отримувача додаткового захисту. Цей документ потрібно автоматично поновлювати протягом усього терміну дії захисту. З 1 квітня 2022 року власник статусу отримувача додаткового захисту має безпосередній доступ до роботи, без додаткової необхідності для роботодавця отримувати посвідку на роботу відповідно до нової статті R581-4 імміграційного кодексу Франції.

Центр зайнятості Франції (Pôle Emploi) також надав службі зайнятості довідник для українців, який містить інформацію про пошук роботи, курси французької мови та контактні дані довідкових центрів: https://www.pole-emploi.fr/international/mobilite-internationale/toutes-les-actus/vous-etes-deplaces-ukrainiens-tr.html

Робота до 90 днів

Якщо ви хочете працювати у Франції менше від 90 днів, ваш роботодавець повинен отримати для вас дозвіл на тимчасову роботу від Міністерства праці Франції, DIRECCTE (Direction regionale des enterprises, de la concurrence et de la consummation, du travail et de l'emploi). Потім цей дозвіл надходить до посольства Франції, куди ви подаєте заяву на отримання візи.

Робота терміном від 90 днів

Якщо ви хочете працювати у Франції більше від 90 днів, ви повинні подати заявку на довгострокову робочу візу, яка також буде і вашим дозволом на проживання. Ваш роботодавець складає трудовий контракт і надсилає його до місцевого відділу Міністерства праці Франції. Якщо хтось із членів сім’ї приєднається до вас, роботодавець повинен розпочати й процедуру супроводу члена сім’ї. Схваливши контракт, DIRRECTE надсилає його до Управління Франції з питань імміграції та інтеграції (OFII).

Після того як OFII затвердить контракт, він надходить безпосередньо до посольства Франції у вашій країні. Потім ви отримуєте запрошення особисто відвідати посольство, щоб подати заявку на довгострокову візу. Візьміть із собою паспорт, анкету та інші необхідні документи. Після прибуття до Франції необхідно зареєструватися в OFII.

Допомога

З 17 березня в Парижі працює Центр прийому громадян України (Urgence Ukraine), який організовує тимчасове поселення, видає статус тимчасового захисту й надає соціальну допомогу. Усі послуги Префектури та Управління у справах іноземців (OFII) надаються в Центрі з 9:00 до 18:00.

Кожен, хто приїде з України, навіть у разі транзитного проїзду, зможе звернутися до Центру в питаннях тимчасового поселення. У Центрі також працює консульський відділ, який вирішує питання, пов’язані з ідентифікацією та паспортами.

Звертайтеся до центру прийому українців за адресою: Paris Expo porte de Versailles, Hall 2.1, avenue Ernest Renan, 75015 Paris (станція метро Porte de Versailles).

Українські громадяни можуть безкоштовно подорожувати французькими потягами.

Якщо ви ще не маєте статусу тимчасового захисту, у разі потреби в невідкладній медичній допомозі потрібно звертатися до найближчого пункту невідкладної медичної допомоги (urgences).

17 березня 2022 року Фонд медичного страхування Франції оголосив, що швидкий доступ до страхування здоров’я буде надано особам, які отримують тимчасовий захист з України, щойно вони отримають тимчасові посвідки на проживання. Вони можуть скористатися загальними послугами з охорони здоров’я, а також безкоштовним додатковим медичним страхуванням (CSS). Це положення також застосовується щодо неповнолітніх із супроводом дорослих та без супроводу, а також громадян України, які вже проживають у Франції, термін дії посвідки на проживання яких закінчився або скоро закінчиться.

Для неповнолітніх передбачене право відвідувати школу.

 

Підтвердження кваліфікації

Французьке відділення ENIC-NARIC створило процедуру, яка допомагає біженцям або людям, які шукають притулку, отримати визнання їхньої кваліфікації. Подача заявки та процес розгляду коштує 70 євро для всіх іноземних студентів.

Відвідайте офіційний веб-сайт Campus France, щоб дізнатися більше про французьку систему вищої освіти.

 

Стипендії та матеріальна допомога

ПАУЗА, «Солідарність з Україною» — це програма екстреного фінансування та підтримки українських дослідників.

Fondation Maison des Sciences de l’homme (FMSH) надає короткострокові стипендії та фінансову підтримку дослідникам.

Ви також можете отримати звичайні стипендії та стипендії для підтримки свого навчання у Франції. Просто переконайтеся, що ви відповідаєте критеріям.

Навчальні програми та можливості

Для українських студентів доступні різноманітні навчальні програми, вартість участі в яких становить від 100 до 1000 євро. Більшість із них є магістерськими, але ви можете знайти деякі на рівні бакалавра чи PHD.

Інші джерела підтримки

Association des Etudiants Ukrainiens en France допомагає з прийомом та розміщенням українських студентів.

EURAXESS FRANCE має офіси по всій Франції та може надати іноземним студентам і дослідникам рекомендації щодо проживання, медичного страхування, соціального забезпечення, юридичних документів тощо.

RÉFUGIÉ.INFO — це платформа з понад 400 інформаційними листами, перекладеними англійською та російською мовами. Переклад на українську мову триває.

Асоціація «Жінки та науки» пропонує консультації та підтримку українським жінкам, які є студентками, випускниками чи науковцями.

UniR пропонує програми підтримки й інтеграції, семінари та курси французької мови для біженців і шукачів притулку.

Інтеграція

У Франції офіційна мова — французька. Знати її рекомендовано для легшої інтеграції в суспільство. Ви можете обрати один із поширених способів вивчення мови.

  • Індивідуальні заняття з репетитором. Викладач складає навчальну програму залежно від потреб та цілей конкретного студента. Такий формат підходить для будь-якої мети навчання.

  • Мовні курси. Вивчення мови у групах до 10 осіб із кваліфікованим викладачем. Курси мають затверджену програму та розраховані на певний проміжок часу. Заняття організовуються при спеціальних центрах вивчення іноземних мов, а також онлайн. Такий вид навчання орієнтований передусім на розвиток комунікативних навичок.

!!! В Україні є курси французької мови, сертифіковані урядом Франції, — Французький Інститут: https://institutfrancais-ukraine.com/

  • Онлайн-курси без участі викладача. Такі курси є готовим записом циклу уроків. Уроки тематично пов’язані і розташовані в порядку зростання складності.

  • Самовчителі — комплексний матеріал, що включає підручник, книгу із завданнями, аудіозаписи, словники тощо. Самовчитель розрахований переважно на осіб, які опановують мову з нуля.

  • Навчальні сайти, онлайн-платформи, мобільні застосунки. Можуть містити як теоретичний, так і практичний матеріал, яскраві ілюстрації, відеоуроки, подкасти, фрагменти фільмів. Онлайн-сервіси пропонують цікаві інтерактивні ігри та вікторини для тестування й закріплення знань.

  • Безпосереднє спілкування з носіями мови через Skype та інші сервіси, читання літератури в оригіналі, перегляд фільмів та прослуховування новин. Усе це забезпечує тісний контакт із мовним середовищем.

  • Опрацювання граматик, довідників, словників та постійна самоперевірка за допомогою онлайн-тестів. У цьому методі існує ризик неправильно зрозуміти чи погано засвоїти матеріал.

Культурна різноманітність у Франції

На культуру Франції мали вплив кельтська, римська та германська культури. Незважаючи на глобалізацію, країна докладає великих зусиль до збереження власної культури та культур етнічних меншин.

Мова

Офіційна мова Франції, французька є першою мовою для 88% населення, водночас для решти французька є другою мовою.

В окремих регіонах поширені мови меншин. Наприклад, у східних провінціях говорять німецькою, на північному сході — фламандською, а на південному сході — італійською.

Релігія у Франції

Більшість громадян Франції вважають себе християнами (переважно католиками). Історично католицизм відігравав значну роль у формуванні французької культури і був державною релігією до 1789 року. У французькій традиції королів коронували в соборі Нотр-Дам де Реймс до 1825 року.

Частина населення країни ідентифікує себе переважно як агностики або атеїсти. У сучасній Франції також є значні групи мусульман, євреїв та буддистів.

Французькі цінності

Французький девіз «Свобода, рівність і братерство» відображає цінності французького суспільства. Для французів важливі рівність і єдність. Французи також цінують стиль і вишуканість, пишаються красою та мистецтвом своєї країни.

Сім'я важлива для французів. Вони часто їдять у сімейному колі, а на вихідних відвідують родичів, збираючись на великі обіди.

Французька кухня

У Франції вміють отримувати від їжі задоволення. Їжу готують старанно, а споживання її вважають найкращим часом для спілкування. Французька кухня відома сирами, винами, хлібом і соусами. Хоча французька кулінарна традиція визнана в усьому світі, стилі приготування, інгредієнти та страви різняться від регіону до регіону. Наприклад, нормандська кухня славиться морепродуктами та сирами, а бургундська — яловичиною.

Останнім часом французи переходять на легкі страви, дедалі менше уваги приділяючи традиційним ситним соусам і складним рецептурам.

Сімейна трапеза

Сніданок у французькій культурі, як правило, легкий: випічка або хліб подаються з гарячим напоєм. Обід і вечеря вважаються основними прийомами їжі. Меню може складатися з чотирьох страв: закуски, салату, основної страви та сиру або десерту.

Французька мода

Французький вплив на світову моду відзначають ще з часів Людовика XIV, тобто з XVII ст. Тоді Франція була відома своїми предметами розкоші по всій Європі. Сьогодні Париж часто називають світовою столицею моди, адже він є батьківщиною всесвітньо відомих брендів, зокрема Louis Vuitton і Chanel.

Сучасний французький стиль можна охарактеризувати як витончений та елегантний. Типовим нарядом може бути сукня або костюм із довгим пальто, звісно, довершені вміло зав’язаним шарфом.

Французьке мистецтво та медіа

У Франції цінують майстерність у всьому. Французька література, живопис і кіно мають значення для всього світу.

Лувр, розташований у Парижі, є найбільшим художнім музеєм світу. У Франції ви також зауважите, як багато художників малюють на вулицях міст.

Французькі традиції та поради щодо подорожей

Якщо ви плануєте подорож до Франції, розуміння деяких традицій може допомогти вам підготуватися.

  • Вітання

Поцілунок у ліву, а потім у праву щоку є звичайним привітанням для неформальних взаємодій між чоловіками й жінками (байдуже, починають вітатися першими чоловіки чи жінки) або між самими жінками.

Рукостискання є звичайним привітанням в офіційних обставинах і не тільки. Щоб привернути чиюсь увагу, почніть зі слів: «Bonjour Madame/Monsieur».

  • Їжа

Якщо вас запросили у французький дім, захопіть із собою невеликий подарунок, наприклад шоколад, квіти чи цукерки.

Напої у Франції подають кімнатної температури, а не холодними чи з льодом. Зазвичай перед основною стравою подають невеличкі закуски. Щоб знати, коли почати їсти або як їсти певну страву, спостерігайте за тим, що робить господар.

Під час прийому їжі тримайте обидві руки на столі, не відриваючи лікті не від столу.

Корисні контакти  
1. Екстрені служби  

Диспетчерська система екстреної допомоги в усіх країнах Європейського Союзу

2. Гарячі лінії (допомога, консультації)

МОМ Франція

+33 (0) 140 44 06 91

+33 (0) 140 44 04 85 (факс)

iomparis@iom.int

31 rue du Faubourg Poissonniere,75009 Париж, Франція

Гаряча лінія для постраждалих від торгівлі людьми

Екстрений номер поліції

Гаряча лінія для дітей, які опинилися в небезпеці

Гаряча лінія для жінок, які постраждали від насильства

Посольство України у Франції

3. Державні служби  

Знайдіть контакти державних відомств та агенцій Франції, зокрема адреси, вебсайти, електронну пошту, номери телефонів тощо, за посиланням:

Корисні контакти 
Екстрені служби  

Диспетчерська система екстреної допомоги в усіх країнах Європейського Союзу

Ця телефонна лінія діє за єдиним безплатним номером і координує дії поліції, пожежної охорони, швидкої медичної допомоги, рятувальників та інших спеціальних служб. 

Гарячі лінії (допомога, консультації)

МОМ Франція

+33 (0) 140 44 06 91

+33 (0) 140 44 04 85 (факс)

iomparis@iom.int

31 rue du Faubourg Poissonniere,75009 Париж, Франція

Гаряча лінія для постраждалих від торгівлі людьми

З понеділка по п’ятницю, 9:00–18:00

Екстрений номер поліції

Гаряча лінія для дітей, які опинилися в небезпеці

Гаряча лінія для жінок, які постраждали від насильства

Посольство України у Франції

Графік прийому громадян України: з понеділка по неділю, 9:00–21:00.

Консульський пункт у Центрі прийому для українських громадян у Парижі працює з понеділка по п’ятницю з 9:00 до 14:00.

Гаряча лінія: +33 6 07 71 53 56 (виключно в разі загрози життю чи загибелі громадян України)

Франція
Державні служби

Знайдіть контакти державних відомств та агенцій Франції

Зокрема адреси, вебсайти, електронну пошту, номери телефонів тощо, за посиланням:

Залишились запитання?

bottom of page