0 800 505 501
527
безкоштовно та анонімно щодня з 8:00–20:00
0 800 505 501
527
безкоштовно та анонімно щодня з 8:00–20:00
безкоштовно та анонімно
щодня з 8:00–20:00
безкоштовно та анонімно щодня з 8:00–20:00
НАЦIОНАЛЬНА ГАРЯЧА ЛIНIЯ З ПРОТИДІЇ ТОРГІВЛІ ЛЮДЬМИ ТА КОНСУЛЬТУВАННЯ МІГРАНТІВ
НАЦIОНАЛЬНА ГАРЯЧА ЛIНIЯ З КОНСУЛЬТУВАННЯ МIГРАНТIВ ТА ПРОТИДIЇ ТОРГIВЛI ЛЮДЬМИ
ПРАВИЛА В'ЇЗДУ ДО ІНШИХ КРАЇН ПІД ЧАС ВІЙНИ
Латвія
Правила в’їзду до країни
Особливості в’їзду громадян України в Латвію
Латвія пропонує громадянам України спрощений режим в’їзду та надання статусу тимчасового захисту.
Безвізовий в’їзд залишається можливим за біометричним паспортом.
Якщо людина прибуває без проїзних документів, її особу підтвердять у співпраці з компетентними органами влади України.
Якщо вам ніде жити, повідомте прикордонним органам, що вам потрібна допомога та проживання, вони організують ваше перебування в Ризі.
В’їзд без біометричного закордонного паспорта
Дозволено в’їзд за наявними документами: українським біометричним або небіометричним закордонним паспортом, внутрішнім українським паспортом (старого зразка у вигляді книжечки або нового у вигляді ID-картки), свідоцтвом про народження дитини.
Обмеження на в’їзд у зв’язку з COVID-19
Відсутність медичних документів (довідки про щеплення, тест на COVID-19) не стане перешкодою для в’їзду на територію Латвії для громадян України.
Перетин кордону з домашніми тваринами
Якщо ви приїхали з України з домашньою твариною — зверніться до найближчого ветеринара.
Ветеринар безкоштовно огляне, зареєструє, чипує та вакцинує тварину. Інформаційний телефон латвійської продовольчо-ветеринарної служби: +371 67095245
Для громадян України
Громадянам України, які мають біометричний паспорт, перші 90 днів віза не потрібна. Особам без біометричного паспорта буде надано безкоштовну довгострокову візу. Ви маєте право подати клопотання про довгострокову візу з правом працевлаштування чи прихистку в Латвії. У Латвії прийнятий та діє спеціальний закон про статус цивільного населення України, тому немає необхідності подавати заяву на отримання статусу біженця.
Довгострокова віза видаватиметься на один рік. Можливість продовження візи залежить від подальшого розвитку ситуації в Україні.
Управління у справах громадянства та міграції
За телефонами +371 67209422 та +371 67209400 (понеділок — четвер з 8:30 по 16:00; п’ятниця з 9:00 по 15:00) ви маєте право звертатися та отримувати відповіді зрозумілою вам мовою, а також просити про послуги перекладача. Докладніша інформація на сайті УСГМ.
Ви можете подати заяву на отримання візи:
-
у Єдиному центрі підтримки громадян України (вул. Кальку, 1, Рига);
-
у територіальних відділеннях УСГМ за межами Риги;
-
поштою або кур’єром, надіславши документи до міграційного відділу УСГМ у Ризі (Чієкуркална 1, лінія 1, к-3, LV-1026) або до будь-якого територіального відділення за межами Риги.
Документи, необхідні для оформлення візи:
-
копія паспорта (перші сторінки та сторінки з візами та/або відмітками про перетин кордону);
-
при надсиланні документів поштою — фото 35 мм х 45 мм обов’язково; при особистому поданні документів фото не потрібне;
Віза буде видана там, де ви її запросили. Оформлення візи здійснюється безкоштовно.
Державні та муніципальні послуги можна отримати очно в 138 державних та муніципальних центрах обслуговування клієнтів. У цих центрах громадянам України надають допомогу в оформленні віз і посвідок та в реєстрації фізичних осіб. Центри також консультують і допомагають подати заявку на отримання електронних послуг.
Шенгенська віза
Шенгенська віза призначена для короткострокового перебування або транзиту через Шенгенську зону не довше за 90 днів протягом 180-денного періоду. Віза, видана будь-якою країною Шенгенської зони, дає право на подорож до всіх країн, що входять у зону Шенгену, однак ви повинні подавати заяву на отримання візи країни, яка є вашим основним пунктом призначення. Якщо ви подорожуєте одразу до кількох країн Шенгенської зони і жодна з них не буде вашим основним пунктом призначення, вам слід подати заяву на отримання візи країни, до якої ви в’їдете спочатку.
Країни Шенгенської зони: Австрія, Бельгія, Греція, Данія, Естонія, Ісландія, Іспанія, Італія, Латвія, Литва, Ліхтенштейн, Люксембург, Мальта, Нідерланди, Німеччина, Норвегія, Польща, Португалія, Словаччина, Словенія, Угорщина, Фінляндія, Франція, Чехія, Швейцарія та Швеція.
Більше інформації про оформлення документів: https://www.schengenvisainfo.com/latvia-visa/
Міжнародний захист
Прибувши до Латвії, можна звернутись особисто в Robežsardze (Прикордонна служба Латвії) за адресою: вул. Rudolfa 5 або вул. Stabu 89, щоб написати заяву на отримання притулку («статус біженця»), години прийому: з 8:00 до 16:30.
Треба розуміти, що процедура може зайняти до пів року і це є сенс робити, якщо ви не плануєте повертатися в Україну. Якщо ви плануєте повертатися, але не знаєте, коли це буде, краще оформити річну візу з правом роботи (категорія Д), для чого потрібно особисто звернутися до Міграційної служби Латвії.
Більше про це за посиланням: https://www.pmlp.gov.lv/en/asylum-seeking
Завантажте інструкцію з отримання притулку: https://www.pmlp.gov.lv/en/media/5064/download
Працевлаштування
Громадяни України можуть працювати в Латвії без обмежень, якщо вони отримали довгострокову візу або посвідку з правом працевлаштування на термін до одного року. При влаштуванні на роботу громадянин України має право на одноразову грошову допомогу в розмірі 500 євро. Подати заяву на отримання допомоги необхідно протягом місяця після початку роботи. Інформація про те, як подати заяву на допомогу, доступна тут.
Державне агентство зайнятості допоможе українським громадянам працевлаштуватися в Латвії. Отримати консультації з працевлаштування можна:
-
у Єдиному центрі підтримки біженців України на вул. Кальку, 1;
-
у будь-якому пункті обслуговування клієнтів Державного агентства зайнятості особисто або телефоном (понеділок — четвер з 9:00 до 16:30; п’ятниця — з 9:00 до 15:00)
Контакти
Телефон безкоштовної довідкової служби Державного агентства зайнятості: +371 80200206.
На сайті Державного агентства зайнятості ви знайдете наявні вакансії та іншу актуальну інформацію.
На платформі www.ukraine-latvia.com/jobs доступна інформація про різноманітні вакансії та можливості працевлаштування, а також практичні поради з працевлаштування в Латвії.
Детальніше про вимоги до працевлаштування в Латвії можна дізнатися на сайті Державної інспекції праці.
Прочитайте також про можливості працевлаштування для українців в освіті, охороні здоров’я та сфері культури і творчих професій.
Допомога
Якщо вам потрібне житло, будь ласка, зв’яжіться із цілодобовою інформаційною лінією за телефоном +371 27 380 380.
Якщо ви вже перебуваєте в Ризі, також можна зателефонувати до ризької міської довідкової служби за номером +371 80000 800 (щодня з 8:00 до 22:00).
Мешканців України здебільше селять у готелях і туристичних базах, а також у місцях, наданих громадянами Латвії.
Самостійні пошуки житла
Житло на короткий термін рекомендуємо шукати на ресурсах Booking.com та AirBnB.com.
Квартири на тривалий термін можна знайти на сайтах:
Латвія безкоштовно забезпечує людей, які приїхали з України, рятуючись від війни, житлом та харчуванням протягом перших 90 днів. Ви отримаєте одноразову виплату, що становить 272 євро (для дорослої особи) та додатково 190 євро на кожну дитину.
Люди з України мають право на підтримку, якщо в них є довідка про кризову ситуацію, видана міською соціальною службою. У такому разі одна людина зможе отримати два продуктові комплекти, комплект із гігієнічним та побутовим приладдям, два додаткові комплекти дитячого харчування, якщо в сім’ї є маленькі діти віком від 7 до 24 місяців, а також додатковий пакет засобів гігієни, якщо в сім’ї є маленькі діти віком до 2 років. Крім того, сім’ї з дітьми молодшого та середнього шкільного віку зможуть отримати набір методичних посібників.
Інформація оновлюється.
Послуги охорони здоров'я, які покриваються за рахунок держави
Кожен громадянин України, який прибуває до Латвії або вже перебуває тут, отримуватиме всі медичні послуги, оплачені латвійською державою (зокрема ліки, які також доступні для жителів Латвії) безкоштовно.
Невідкладна медична допомога
Якщо вам або члену вашої родини потрібна невідкладна медична допомога після прибуття до Латвії, повідомте про це співробітників Державної прикордонної служби, які працюють у пункті перетину кордону, або зателефонуйте за номером 113.
Медична допомога для дітей
Фонд дитячої лікарні надає допомогу дітям громадян України у координації отримання медичних послуг, а також фінансову підтримку у випадках безоплатних медичних послуг, транспортування до медичного закладу, психологічної допомоги, ліків чи медичних засобів. Більше інформації тут. Телефон: +371 25680140.
Психоемоційна підтримка
Більше інформації про доступну безкоштовну психоемоційну підтримку для дітей, підлітків та їхніх сімей є тут.
Консультаційний телефон сімейних терапевтів
Якщо в неробочий час вам необхідно отримати консультацію лікаря загальної практики, телефонуйте за номером 66016001 (понеділок — п'ятниця з 17:00 до 8:00; у вихідні цілодобово). Для отримання інформації російською мовою натисніть кнопку «4».
Підтримка від неурядових організацій
Інформація про громадські організації, що надають підтримку громадянам України, доступна тут. До списку також включені організації, які надають підтримку людям із порушеннями слуху та зору та людям з інвалідністю, наприклад, допомагають оформити паркувальну картку й отримати допоміжні засоби.
Переривання небажаної вагітності
Оплачуваний державою аборт доступний у Латвії для громадянок України, які постраждали від насильства під час війни Росії в Україні. Для отримання послуги потрібен лише документ, що засвідчує особу. Список медичних закладів, де можна зробити аборт, є тут.
COVID-19
Якщо у вас симптоми COVID-19, то лабораторний тест оплачує держава. Направлення лікаря не потрібне. Записатися на тест можна за телефоном: 8303 (будні з 08:00 до 18:00, вихідні з 09:00 до 14:00).
Загальну інформацію можна отримати за телефоном: 8989 (будні з 08:00 до 20:00, вихідні 09:00 до 18:00).
З питань ізоляції та карантину щодо COVID-19 телефонуйте +37167387661 (будні з 09:00 до 16:00).
Щоб отримати послуги, пов’язані з COVID-19, з документів потрібно мати паспорт/візу або посвідку на постійне проживання. Якщо документи відсутні, телефонуйте +371 80001234. Більшість послуг не потребують доплати пацієнта (дізнайтеся перед отриманням послуги, чи є вона безкоштовною).
Контакти лікарів
Довідку щодо медичних послуг можна отримати за телефоном +371 8000 1234. Телефон для дзвінків із закордону: +371 67045005 (понеділок — четвер з 8:30 до 17:00; п’ятниця з 8:30 до 15:00).
Вебсайт Міністерства охорони здоров’я: www.vm.gov.lv
Вебсайт Національної служби здоров’я: www.vmnvd.gov.lv
Сімейний лікар (консультації, рецепти на ліки, направлення до лікаря, обстеження чи аналізи, щеплення): 80001234, nvd@vmnvd.gov.lv
Черговий лікар (якщо час прийому сімейного лікаря закінчився, дзвінки в Ризі та в інших великих містах): 80001234.
Телефон консультації сімейного лікаря: 66016001 (цілодобово, латвійською та російською; звертатися в разі простої хвороби, незначних травм, застуди, блювоти тощо).
Стоматологія (сплачена державою послуга для дітей до 18 років, платно для дорослих): 80001234.
Студенти з України можуть продовжувати навчання як учасники програм за обміном, а дослідники можуть працювати в латвійських науково-дослідних установах, отримуючи таку ж підтримку, що й латвійські студенти та наукові співробітники. Список вищих навчальних закладів, програми навчання та контакти доступні тут.
Громадяни України, прийняті на навчання за програмами бакалаврату, магістратури та докторантури до акредитованих вищих навчальних закладів Латвії (включно з коледжами), зможуть отримувати стипендію в розмірі 140 євро на місяць із дня вступу до закінчення семестру 30 червня цього року. Додаткова інформація про доступну підтримку є тут.
Латвійські наукові установи в Реєстрі наукових установ можуть встановлювати трудові відносини з українськими вченими або пропонувати стажування у своїй установі. Якщо українським дослідникам запропонують безоплатне стажування, держава до 31 серпня 2022 року надасть стипендію у розмірі до 900 євро на місяць на наукову та академічну роботу.
Інтеграція
У Латвії офіційна мова — латиська (латвійська). ЇЇ рекомендовано знати для легшої інтеграції в суспільство. Ви можете обрати один із поширених способів вивчення мови.
-
Індивідуальні заняття з репетитором. Викладач складає навчальну програму залежно від потреб та цілей конкретного студента. Такий формат підходить для будь-якої мети навчання.
-
Мовні курси. Вивчення мови у мінігрупах до 10 осіб із кваліфікованим викладачем. Курси мають затверджену програму та розраховані на певний проміжок часу. Курсові заняття організовуються при спеціальних центрах вивчення іноземних мов, а також онлайн. Такий вид навчання орієнтований передусім на розвиток комунікативних навичок.
-
Онлайн-курси без участі викладача. Такі курси є готовим записом циклу уроків, пов’язаних тематично та розташованих у порядку зростання складності.
-
Самовчителі — комплексний матеріал, що включає підручник, книгу із завданнями, аудіозаписи, словники тощо. Самовчитель розрахований переважно на осіб, які опановують мову з нуля.
-
Навчальні сайти, онлайн-платформи, мобільні застосунки. Можуть містити теоретичний і практичний матеріал, яскраві ілюстрації, відеоуроки, подкасти, фрагменти фільмів. Онлайн-сервіси пропонують цікаві інтерактивні ігри та вікторини для тестування й закріплення знань.
-
Безпосереднє спілкування з носіями мови через Skype та інші сервіси, читання літератури в оригіналі, перегляд фільмів та прослуховування новин. Усе це забезпечує тісний контакт із мовним середовищем.
-
Опрацювання граматик, довідників, словників та постійна самоперевірка за допомогою онлайн-тестів. У цьому методі існує ризик неправильно зрозуміти чи погано засвоїти матеріал.
Латвійський ландшафт мальовничий: ви тут знайдете численні озера, пагорби, білі пляжі, рівнини, річки та незаймані соснові ліси.
Окрім природної краси, Латвія пропонує багато екскурсійних маршрутів своїми замками, садибами, церквами та архітектурними шедеврами. Ця країна є батьківщиною уславлених творів мистецтва, цікавих музеїв, а також класичної музики та опери світового рівня. Латвійці часто проводять народні свята з танцями, піснями, поезією та традиційним латвійським вбранням.
Ідентичність латвійців пов’язана з місцем проживання їхньої сім’ї. Дуже рідко латвійці вирішують переїхати з місцевості, де вони народилися. Навіть якщо молоді люди їдуть шукати роботу чи освіту, вони повертаються до рідних міст на канікули та літо.
Найпопулярніші свята в латвійській культурі — Різдво, Новий рік, Великдень і Ліго. Радянська влада забороняла відзначати релігійні свята, і тільки зараз вони повертаються. Новий рік для людей у Латвії так само важливий, адже він довгий час був єдиним зимовим святом. Ліго — справжній латвійський фестиваль, витоки якого сягають язичницьких часів. Це свято найдовшого дня в році. Найпопулярніші традиції Ліго — це співи, збирання трав, плетіння вінків, запалювання багаття. Під час цього свята також їдять сир та п’ють пиво. Стародавні латиші вірили, що трави, зібрані в найдовший день літа, перемагають злих духів і приносять людям благословення та здоров’я.
Латвійська кухня різниться залежно від регіону. М’ясо та картопля, разом із випічкою, копченою рибою, молочними продуктами, яйцями та зерновими, є основою раціону. Також популярні супи й сосиски. Влітку та восени тут часто готують пироги зі свіжими ягодами.
Латвійська їжа смачна, свіжа і, головне, натуральна та органічна. Тут готують із любов’ю, з урахуванням принципів Slow Food. У Ризі знаходиться найбільший ринок у Європі, із найбільшим на континенті вибором натуральних продуктів. Також латвійська столиця може похвалитися сотнями ресторанів, що пропонують вишукану міжнародну кухню з усіх куточків земної кулі.
Корисні контакти
1. Екстрені служби
Диспетчерська система екстреної допомоги в усіх країнах Європейського Союзу
2. Гарячі лінії (допомога, консультації)
МОМ Латвія
Інформація про перетин державного кордону (цілодобово)
Безкоштовна інформаційна лінія для соціальної підтримки мешканців України
Посольство України в Латвії
Консульський відділ Посольства України в Латвійській Республіці
https://www.facebook.com/UKRinLatvia
Латвійська Республіка, м. Рига, вул. Елізабетес, 2Б.
3. Державні служби
Знайдіть контакти державних відомств та агенцій Латвії, зокрема адреси, вебсайти, електронну пошту, номери телефонів тощо, за посиланням:
Корисні контакти
Екстрені служби
Диспетчерська система екстреної допомоги в усіх країнах Європейського Союзу
Ця телефонна лінія діє за єдиним безплатним номером і координує дії поліції, пожежної охорони, швидкої медичної допомоги, рятувальників та інших спеціальних служб.
Гарячі лінії (допомога, консультації)
Інформація про перетин державного кордону (цілодобово)
Безкоштовна інформаційна лінія для соціальної підтримки мешканців України
Інформація надається також російською мовою. Лінія працює в понеділок — четвер з 8:30 до 17:00, по п’ятницях з 8:30 до 15:00. Детальна інформація є на сайті Міністерства добробуту.
Посольство України в Латвії
Телефон цілодобової гарячої лінії: +371 29 23 92 62
Консульський відділ Посольства України в Латвійській Республіці
Цілодобова телефонна гаряча лінія: +37167332956, +37129239262
Години прийому: понеділок — неділя з 09:00 по 21:00
https://www.facebook.com/UKRinLatvia
Латвійська Республіка, м. Рига, вул. Елізабетес, 2Б.
Латвія
Державні служби
Знайдіть контакти державних відомств та агенцій Латвії
Зокрема адреси, вебсайти, електронну пошту, номери телефонів тощо, за посиланням: